Հայաստան–Հունաստան համագործակցություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի խոսքով՝ Հունաստանը Հայաստանի համար կարևոր գործընկեր է, և առկա է մեծ ներուժ երկկողմ համագործակցությունը խորացնելու համար։ Վերջին տարիներին աճ է գրանցվել ներդրումների և առևտրաշրջանառության ոլորտներում, ակտիվացել են նաև զբոսաշրջային հոսքերը։ Հայաստանը մտադիր է խորացնել համագործակցությունը տնտեսության բոլոր ուղղություններով։
Հանցագործությունների բացահայտում
Փետրվարի 17–18-ը հանրապետությունում բացահայտվել է 178 հանցագործություն։ Նախկինում կատարված դեպքերից բացահայտվել է 6-ը։ Հայտնաբերվել է 10 հետախուզվող և 1 անհայտ կորած անձ։ Գրանցվել է զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնելու 3 դեպք։
Պետական ռեգիստրի արդյունքներ
2025 թվականին իրականացվել է ավելի քան 75 հազար գրանցում։ Արագացված կարգով ուսումնասիրված 545 գործի արդյունքում պետական բյուջե է մուտքագրվել շուրջ 19.8 մլն դրամ, իսկ տեղեկությունների արագ տրամադրումից՝ ևս 6.8 մլն դրամ։
Հայաստանը՝ գաստրոնոմիայի համաշխարհային հարթակում
Հայաստանը միացել է «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան» հարթակին՝ որպես 2028 թվականի մրցանակի թեկնածու։ Սա հնարավորություն է խթանելու գաստրոնոմիական մշակութային ժառանգությունը, կայուն զարգացումը և զբոսաշրջությունը։
YouTube-ի խափանում
Փետրվարի 18-ին YouTube-ում արձանագրվել է լայնածավալ տեխնիկական խափանում։ Օգտատերերը տարբեր երկրներում խնդիրներ են ունեցել մուտք գործելու և տեսանյութեր դիտելու հետ։ Ամենաշատ հաղորդումները գրանցվել են ԱՄՆ-ում։ Google-ը դեռ պաշտոնական պարզաբանում չի ներկայացրել։
Ամերիկյան ռեստորանների մարտահրավերները
ԱՄՆ ռեստորանային ոլորտը բախվում է գնաճի, սպառողների փոփոխվող նախասիրությունների և նոր դեղամիջոցների ազդեցությանը։ Շատ ցանցեր կրճատում են չափաբաժինները և առաջարկում փոքր տարբերակներ՝ տնտեսական ճնշումները մեղմելու նպատակով։
Վարդանյանի պաշտպանների կոչը
Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը կոչ է արել Դոնալդ Թրամփին ապահովել Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների ազատ արձակումը՝ դատավճիռը բնութագրելով որպես արդարադատության ծաղր։
Խաղաղության օրակարգ և պաշտպանական ռազմավարություն
ԱԺ պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է բացել սահմանը և վերականգնել Գյումրի–Կարս երկաթգիծը, ինչպես նաև ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, սակայն գործընթացը կախված է Ադրբեջանից։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի պաշտպանական ռազմավարությունը հիմնված է սեփական ուժերի վրա։
Կենսաթոշակի սահմանափակման հարցը ՍԴ-ում
Մարդու իրավունքների պաշտպանը վիճարկել է կենսաթոշակի վճարման սահմանափակման կարգը։ Սահմանադրական դատարանը ընդունել է դիմումը քննության՝ ընդգծելով, որ կենսաթոշակը սեփականության իրավունք է և կարող է սահմանափակվել միայն օրենքով։
Մսամթերքի թանկացում
Հանրապետությունում խոզի, գառան և տավարի մսի գները աճել են 12–14 տոկոսով։ Մասնագետների խոսքով՝ շուկայում կա դեֆիցիտ, որը պայմանավորված է անասնագլխաքանակի կրճատմամբ, կերի թանկացմամբ և հիվանդությունների տարածմամբ։ Տավարի միսը մայրաքաղաքում վաճառվում է 4100–4200 դրամով։