My Big Coin Cryptocurrency նախագծի հիմնադիրը մեղավոր է ճանաչվել 6 միլիոն դոլարի խարդախության համար
Նյու Յորքի Իսթ Հեմփթոն նահանգի բնակիչ, 51-ամյա Ռանդալ Քրեյթերը, այս շաբաթ մեղավոր է ճանաչվել մետաղալարով խարդախության չորս և փողերի լվացման երեք հոդվածներով: Հանցագործը հիմնել է «My Big Coin» կրիպտոարժույթի կեղծ նախագիծը, որի շնորհիվ ապօրինի հարստացել է 6 միլիոն դոլարով։
Քրատերը կդատապարտվի հոկտեմբերի 27-ին. խարդախության յուրաքանչյուր հոդվածով նրան սպառնում է մինչև 20 տարվա ազատազրկում, գումարած մինչև 10 տարվա ազատազրկում փողերի լվացման յուրաքանչյուր հոդվածով: 2013-ին մի խարդախը Լաս Վեգասում հիմնեց այժմ փակ ընկերություն և սկսեց դյուրահավատ քաղաքացիներին առաջարկել գնել My Big Coin-ը, վիրտուալ արժույթ, որն իրականում գոյություն չունի: Թվային «մետաղադրամները» պահվում էին ընկերության կողմից տրամադրված առցանց հաշիվներում, որոնք պետք է օգտագործվեին ապրանքներ և ծառայություններ գնելու համար, ինչպես նաև կփոխանակվեին այլ արժույթներով։
2014 թվականից մինչև 2017 թ Քրեյթերը և նրա ենթակաները վստահեցրել են ներդրողներին, որ My Big Coin կրիպտոարժույթն ապահովված է 300 միլիոն դոլար արժողությամբ ոսկով, նավթով և «այլ ակտիվներով»: Նա նաև պնդել է, որ սկսել է համագործակցության նախագիծ MasterCard-ի հետ և հաճախորդներին առաջարկել է համատեղ բրենդավորված My Big: Coin MasterCard քարտ. նա, իբր, կարող էր վճարել կրիպտոարժույթի հաշվից միջոցները դեբետագրելով: Նախագիծը խթանելու համար Քրեյթերը և նրա հանցակիցները օգտագործել են սոցիալական ցանցեր, էլեկտրոնային փոստ և տեքստային հաղորդագրություններ: