Թուրքիայում տարեկան գնաճը գերազանցել է ռեկորդային 80 տոկոսը
Օգոստոսին Թուրքիայում գնաճը տարեկան կտրվածքով հասել է 80,21 տոկոսի, ինչը ռեկորդային է վերջին 23 տարիների ընթացքում։ Այս մասին են վկայում երկրի վիճակագրական ինստիտուտի (TUIK) տվյալները։«Թուրքիայում տարեկան գնաճը օգոստոսին արագացել է և կազմել 80,21%: Ընդամենը մեկ ամսում սպառողական գների աճը կազմել է 1,46 տոկոս»,- նշել են գերատեսչությունում։Օգոստոսի 18-ին Bloomberg-ը հայտնել էր, որ թուրքական լիրան կտրուկ թուլացել է դոլարի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի կողմից փոխարժեքը 13% իջեցնելու որոշում է կայացվել: Թուրքական լիրան դոլարի նկատմամբ իջել է վերջին ութ ամսվա ամենացածր մակարդակին և վաճառվում է մեկ դոլարի դիմաց 18 լիրայով։
Ավելի ուշ Financial Times-ը գրել էր, որ Թուրքիայի տնտեսությունը 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում աճել է 7,6%-ով ՝ չնայած երկրում ռեկորդային գնաճին։ Ապրիլից հունիս ընկած ժամանակահատվածում, չնայած վերջին 23 տարվա ամենաբարձր գնաճին, որը հասել է գրեթե 80%-ի, արտահանման մեծ մակարդակի շնորհիվ երկրի ՀՆԱ-ն աճել է 7,6%-ով։