ԱՊՀ երկրներում առկա են առևտրային անոմալիաներ․ РБК
ԵՄ-ից Ռուսաստան ապրանքների արտահանումը 2022 թվականի մարտից նոյեմբեր ընկել է 47 տոկոսով ՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ (մինչև 36,3 միլիարդ եվրո): Միևնույն ժամանակ, եվրոպական ապրանքների մատակարարումները Ռուսաստանին հարևան ԱՊՀ երկրներ (Բելառուս, Հայաստան, Ղազախստան, Ուզբեկստան և Ղրղզստան) նույն ժամանակահատվածում աճել են 48 տոկոսով (մինչև 20,3 մլրդ եվրո): Այս մասին գրում է РБК-ն ՝ հղում անելով Euromonitor International տվյալների գիտության բաժնի ղեկավար Վայդոտաս Զեմլիս-Բալևիչուսի հետազոտությանը։
ԵՄ-ից ապրանքների արտահանումը, որոնք ընկել են Ռուսաստան հարևան վեց երկրներ մատակարարելու եվրոպական սահմանափակումների ներքո, աճել են 95 տոկոսով, Ռուսաստան մատակարարումները նվազել են 71 տոկոսով։ Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ից պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների մատակարարումները Բելառուս, Հայաստան, Վրաստան, Ղազախստան, Ուզբեկստան և Ղրղզստան նոյեմբերին կազմել են մոտ 1,5 միլիարդ եվրո, մեկ տարի առաջ ամսական ծավալը կազմել է ընդամենը 500 միլիոն եվրո։ Զեմլիս-Բալևիչուսը խոստովանում է, որ ապրանքների զգալի մասը վերահղվում է Ռուսաստան ՝ նշելով, որ պատժամիջոցները չեն գործում։ ԵՄ բոլոր երկրները, բացի Շվեդիայից և Մալթայից, ավելացրել են արտահանումը դեպի Ռուսաստանի հարևաններ, ամենից շատ ՝ Կիպրոս, Լյուքսեմբուրգ, Էստոնիա, Լիտվա, Ռումինիա (100-350 տոկոսով)։ Փորձագետը տեղեկացել է նաև առևտրի առանձին ապրանքների համար «պատժամիջոցային անոմալիաների» մասին։