Գերմանիան նախազգուշացնում է ավիատոմսերի թանկացման մասին
Գերմանիայի ավիացիոն արդյունաբերության դաշնային ասոցիացիան նախազգուշացրել է ավիափոխադրումների գների բարձրացման մասին, որոնք պայմանավորված են Ռուսաստանից էներգառեսուրսների մատակարարման էմբարգոյով ՝ Ուկրաինայի իրադարձությունների հետևանքով։ Այս մասին գրում է Funke-ը ՝ հղում անելով ասոցիացիայի ղեկավար Պիտեր Գերբերին։
Ասոցիացիայի ղեկավարի խոսքով ՝ ռուսական նավթի մատակարարումների դադարեցման պայմաններում գերմանական ավիացիոն արդյունաբերությունը «կկանգնի սահմանափակումների և գների բարձրացման առջև»։ Նա զգուշացրել է, որ քաղաքացիները պետք է պատրաստ լինեն ավիատոմսերի թանկացմանը։
«Ես ենթադրում եմ, որ ավիատոմսերը կթանկանան։ Կերոսինի ծախսերը աճում են, ենթակառուցվածքային ծախսերը նույնպես ավելանում են»,- եզրափակել է Գերբերը։ Նա նաև ավելացրել է, որ Բեռլին-Բրանդենբուրգ օդանավակայանն ամբողջությամբ կփակվի: Վիլի Բրանդտի փակումը քիչ հավանական է, սակայն նման տարբերակը նույնպես չի կարելի բացառել։
Ավելի վաղ ռուսաստանցիներն անվանել էին մայիսյան տոների համար զբոսաշրջային ուղևորությունների հայտնի ուղղություններ։ Ամենամեծ հետաքրքրությունը ցուցաբերվում է Ուզբեկստանի նկատմամբ։ Այս ուղղությամբ թողարկված բոլոր տոմսերի 20%-ը։ Երկրորդ տեղում Թուրքիան է (ամրագրումների 11,3%-ը)։ Հայաստանը բևեռականությամբ երրորդ գծում է. Այլ հայտնի ուղղություններն են՝ Ղրղզստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Իսրայելը, Վրաստանը, Ղազախստանը և Հունաստանը: