Կոչ է արվել որոշ բիզնեսներ ճանաչել որպես օտարերկրյա գործակալներ
Հանրային սպառողների նախաձեռնությունը  (ОПИ) առաջարկել է Ռուսաստանում գործող որոշ բիզնես ասոցիացիաներ ճանաչել որպես օտարերկրյա գործակալներ: Խոսքը բիզնես դաշինքների մասին է, որոնք միավորում են արևմտյան ընկերություններին, որոնց անդամներն աջակցել են Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցներին։ Նման առաջարկ է ուղարկվել Գլխավոր դատախազություն և կառավարություն,- հաղորդում է «Իզվեստիան»:
Խոսքն այն շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունների մասին է (ասոցիացիաներ, արհմիություններ և այլն), որոնց անդամները հայտարարել են Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների ներդրման կամ կիրառման մասին։ Օրինակ՝ դադարեցրել են աշխատանքը երկրում, կրճատել են ապրանքների արտադրությունը, կամ դադարեցրել են սպառողներին սպասարկումը։ Նման բիզնես ասոցիացիաներին առաջարկվում է արգելել բոլոր մակարդակների պետական ​​ծառայողների հետ կապ հաստատել։
Նշվում  է, որ մի խումբ բիզնես ասոցիացիաներ, որոնց անդամները ներկայացնում են օտարերկրյա կապիտալի շահերը Ռուսաստանում, զբաղվում են ապակառուցողական գործունեությամբ։ Այն ուղղված է արտադրանքի որակի և անվտանգության նվազեցմանը, ընդհանուր առմամբ՝ խաթարելով սննդի անվտանգությունը երկրում, կարծում են հեղինակները։ «Օրինակ, ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի պաշտոնական իշխանությունները ընկերություններին չեն խնդրել հեռանալ ռուսական շուկայից»։ Ըստ  (ОПИ)-ի, նման միջոցառումներին կարող են մասնակցել Սպառողական շուկայի մասնակիցների միությունը, Rusprodsoyuz, Rusbrand, Oil and Fat Union, Soyuzmoloko, Soyuznapitki, Fish Union և այլն: Ինչպես պարզաբանել է  (ОПИ)-ի նախագահ Օլեգ Պավլովը, գրեթե բոլոր գործարար միությունները: Ռուսաստանի Դաշնությունում նման կարգավիճակ կարելի է ձեռք բերել: Սակայն առայժմ նա առաջարկում է կենտրոնանալ նրանց վրա, ովքեր միացել են արեւմտյան պատժամիջոցներին։ Ռուսաստանի արդյունաբերողների և ձեռներեցների միության նախագահ Ալեքսանդր Շոխինը նշել է, որ եթե նպատակ կա Ռուսաստանի տնտեսությունից վերացնել օտարերկրյա բիզնեսը, ապա արժե գործել ըստ նախաձեռնության։ Նա մատնանշել է , որ Ռուսաստանում գործող օտարերկրյա ընկերությունների ղեկավարները ստիպված են ենթարկվել երկու իրավասությունների՝ Ռուսաստանի Դաշնության և ծագման երկրի օրենքներին։ Իսկ դա նշանակում է, որ իրավասությունների բախման դեպքում իրենք կընտրեն իրենց երկիրը,- վստահ է Շոխինը։