Ղազախստանից Ռուսաստան ավտոմեքենաների ներմուծումն ավելացել է 15 անգամ
Ղազախստանից Ռուսաստան ավտոմեքենաների ներմուծումը 2022 թվականի ութ ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 15 անգամ և կազմել ավելի քան 6,5 հազար միավոր,- հայտնում է Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայությունը (FCS):
Դաշնային մաքսային ծառայությունը պարզաբանել է, որ Ռուսաստանում մշտապես բնակվող քաղաքացիներին արգելվում է Ղազախստանում արտադրված մեքենաներ ներմուծել երկիր ներմուծման մաքսատուրքերի «նվազեցված» և «զրոյական» դրույքաչափերով, չնայած այն հանգամանքին, որ ԵԱՏՄ երկրներում ՝ Ռուսաստան, Հայաստան, Բելառուս։ , Ղազախստանն ու Ղրղզստանն ունեն միասնական տնտեսական տարածք։
«Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Ղազախստանն ունի պարտավորություններ, որոնք ընդունվել են ԱՀԿ-ին անդամակցելու ժամանակ, որոնցից մեկը որոշ կատեգորիաների մեքենաների համար ներմուծման մաքսատուրքերի «նվազեցված» դրույքաչափերի կիրառումն է։ Նման մեքենաները պայմանականորեն բաց են թողնվում, գտնվում են մաքսային հսկողության տակ և ենթակա չեն արտահանման ԵԱՏՄ այլ երկրներ։Այն քաղաքացիները, ովքեր նախատեսում են մեքենա գնել Ղազախստանում, պետք է վաճառողից ստանան փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են, որ մեքենան ներմուծվել և բաց է թողնվել Ղազախստանում ՝ ներմուծման տուրքերի լրիվ վճարմամբ,- զգուշացրել է FCS-ը:
Մաքսային ծառայությունը նշել է, որ վաճառքի գովազդում կարող են պարունակվել նախկինում չհայտարարագրված ավտոմեքենաներ, որոնց նկատմամբ մաքսատուրքերի վճարման պարտք կա։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ղազախ դիլերները դժգոհել են ռուսների պատճառով մեքենաների պակասից։