Համաշխարհային թվային առևտրի գործարքների ծավալը 2024 թվականին կհասնի 1,08 տրիլիոնի
Բրիտանական Juniper Research խորհրդատվական ընկերության նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ թվային առևտրի համաշխարհային գործարքների ծավալը մինչև հաջորդ տարի կհասնի 1,08 տրիլիոնի: Համեմատության համար նշենք, որ այս տարի դրանք կլինեն 966 միլիարդի մակարդակում, ապա մեկ տարում կաճեն 12 տոկոսով,- գրում է fintech.am-ը:
Այս նոր ուսումնասիրությունը, որն ընդգրկում է թվային դրամական փոխանցումները, թվային և ֆիզիկական ապրանքների գնումները, թվային տոմսերը, բանկային գործերը, NFC, QR կոդով և օրինագծերի վճարումները, ցույց է տվել, որ ամենաուժեղ աճը կնկատվի երեք շուկայում, մասնավորապես.
– NFC վճարումներ՝ 30%
– Թվային տոմսեր՝ 19%:
– Ֆիզիկական ապրանքներ՝ 12%
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ NFC վճարումները այժմ ամենաշատն են աճում, ինչը պայմանավորված է ոչ կոնտակտային տեխնոլոգիաների ընդունմամբ, հատկապես տրանսպորտում:
«Բաց վճարումների անցումը սկսել է ավելի հեռուն գնալ՝ դառնալով լռելյայն վճարման եղանակ աշխարհի շատ շուկաներում:Մենք ակնկալում ենք, որ այս թափը կհանգեցնի ընդհանուր առմամբ ավելի շատ անհպում վճարումների, ինչպես նաև կընդլայնի դրանց ընդունումը բաց վճարումներ և կյանքի այլ ոլորտներում, օրինակ՝ էլեկտրական մեքենաների լիցքավորումը»,-ասել է հետազոտության հեղինակ Նիք Մեյնարդը։