Mercedes-Benz-ը կվաճառի գործարանը
Գերմանական Mercedes-Benz ավտոկոնցեռնի գործարանը, որը գտնվում է մերձմոսկովյան Էսիպովոյում, մոտ ապագայում կարող է վաճառվել։ Այս մասին հայտնում է «Կոմերսանտ»-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Դրանցից մեկի համաձայն ՝ կայքն արդեն վաճառքում է։ Այն, որ գործարքը վերջնական փուլում է, հաստատել է ավտոմոբիլաշինության աղբյուրը։ Գնորդը լինելու է ռուս դիլեր։ Միևնույն ժամանակ հրապարակման մեջ նշվում է, որ Mercedes-Benz-ը փաստաթղթերի հետ կապված որոշակի խնդիրներ ունի։
Ներկայումս Esipovo գործարանը պատկանում է Mercedes-Benz AG մայր ընկերությանը (80%) և Daimler Kamaz RUS համատեղ ձեռնարկությանը (20%):Ըստ թերթի, գնման հավակնորդների թվում է դիլեր Avtodom-ը: Նշվում է նաեւ, որ բանակցություններին մասնակցում է Մոսկվայի տարածաշրջանի զարգացման կորպորացիան։
Mercedes-Benz-ի ռուսական գրասենյակից հայտնել են, որ այժմ քննարկվում են երկրում բիզնեսով զբաղվելու տարբեր տարբերակներ։ Սակայն, ինչպես նշված է այնտեղ, ընկերությունն այս հարցով որոշում չի կայացրել։
Ավելի վաղ «Մոսկվիչի» գործադիր տնօրեն Դմիտրի Պրոնինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի Դաշնության ավտոմոբիլային շուկայում իրավիճակը կսկսի բարելավվել 2024-2026 թվականներին։