Համաշխարհային առևտրում դոլարի գերակայության հինգ սպառնալիք. Business Insider
Համաշխարհային առևտրում դոլարի գերակայությունը վտանգի տակ է ՝ Ասիայում, Մերձավոր Արևելքում և Լատինական Ամերիկայում միաժամանակ մշակվող հինգ նախագծերի պատճառով։ Այդ մասին գրում է Business Insider-ը։ Դոլարի գերակայությունը բախվում է նոր մարտահրավերների, քանի որ մի քանի երկրներ պլաններ են մշակում համաշխարհային առևտրում իրենց տեղական արժույթներն օգտագործելու համար: Օրինակ ՝ Բրազիլիան և Արգենտինան վերջերս հայտարարեցին, որ պատրաստվում են գործարկել «սուր» (հարավ) համատեղ արժույթ, որը կարող է դառնալ եվրոյի նման նախագիծ,- նշել է հրատարակությունը։
Հրատարակության տվյալներով ՝ Ռուսաստանն ու Իրանը սկսել են քննարկել ոսկու հետ կապված համատեղ կայուն կոդի ստեղծման հարցը։ Հաշվի առնելով, որ երկու երկրներն էլ գտնվում են արեւմտյան պատժամիջոցների ազդեցության տակ, նոր արժույթի ստեղծումը շահավետ կլինի երկու կողմերի համար։ Այնուամենայնիվ, stablecoin-ի պլանները կարող են իրականացվել միայն այն բանից հետո, երբ կրիպտոարժույթները օրինականացվեն Ռուսաստանի տնտեսությունում: Նաև ԱՄԷ-ն և Հնդկաստանը մշակում են նավթի առևտրում ռուփի օգտագործելու ծրագիր:
Հոդվածի հեղինակը հավելել է, որ մեկ այլ նախագիծ է Ռուսաստանի հետ աճող առևտրի ֆոնին նավթի առևտրում դոլարը յուանով փոխարինելու Չինաստանի ցանկությունը։ Նման քայլն անհրաժեշտ է նավթադոլարային ռեժիմից ազատվելու համար, որը գործում է ավելի քան կես դար։ Հինգերորդ նախագիծը կարող է լինել նոր պահուստային արժույթ, որը ցանկանում են զարգացնել Ռուսաստանը և Չինաստանը։ Ծրագրերում այն ​​պետք է ստեղծվի BRICS-ի անդամ երկրների ՝ Բրազիլիայի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի և Հարավային Աֆրիկայի արժույթների հիման վրա։