Bloomberg. IBM տեխնոլոգիական հսկան պլանավորում է աշխատանքից հեռացնել գրեթե 4000 աշխատակցի
IBM տեխնոլոգիական հսկան պատրաստվում է աշխատանքից հեռացնել 3,9 հազար մարդու Kyndryl և Watson Health ստորաբաժանումներից։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։ Հրատարակությունը նշել է, որ աշխատակիցների 1,5%-ը կլքի ընկերությունը։ Աշխատողների կրճատումները հիմնականում կվերաբերեն նրանց, ովքեր աշխատել են Kyndryl և Watson Health ստորաբաժանումներում: Ընդ որում, աշխատակիցների այդքան մեծ թվի կրճատումը տեխնոլոգիական հսկային 300 մլն դոլար կարժենա։ Բիզնեսի էկոնոմիկայի ազգային ասոցիացիայի տվյալներով ՝ ԱՄՆ-ում ընկերությունների մոտավորապես 20%-ը կարող է կրճատել իրենց աշխատակիցների թիվը ՝ կապված երկրի ծանր տնտեսական իրավիճակի հետ, որը կապված է համաշխարհային տնտեսության դանդաղման հետ։
Հունվարի 24-ին The Wall Street Journal-ը, վկայակոչելով Google-ի գործադիր տնօրեն Սունդարա Պիչայի զեկույցը, գրել է, որ Google-ը, որը Alphabet հոլդինգի մաս է կազմում, կնվազեցնի թոփ-մենեջերների վճարումները ՝ ընկերության պատմության մեջ ամենամեծ աշխատատեղերի կրճատման պայմաններում: Ավագ փոխնախագահների և ավելի բարձր պաշտոններում գտնվող աշխատակիցները ավելի փոքր բոնուսներ կստանան որպես ծախսերի կրճատման միջոցառումների մաս,-  ասաց նա: Մինչ այս Reuters-ը, վկայակոչելով Alphabet Corporation-ի ներքին փաստաթղթի բովանդակությունը, հայտնել էր, որ ընկերությունը նախատեսում է կրճատել 12 հազար աշխատակիցների՝ տեխնոլոգիական ոլորտում տնտեսական անկման պատճառով։