285 մլն դրամ տույժ և դադարեցված լիցենզիա․ ՀԾԿՀ-ի 2025 թվականի հաշվետվությունը՝ թվերով
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) 2025 թվականի ընթացքում վերահսկել է իր կարգավորման ոլորտում մատուցվող ծառայությունների սպասարկման որակի ցուցանիշները և խախտումների դեպքում կիրառել դրամական տույժեր տարբեր ընկերությունների նկատմամբ։
Այս մասին ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը։
285 մլն դրամ տույժ՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից
ՀԾԿՀ նախագահը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին հանձնաժողովը վերահսկել է նաև մատակարար կազմակերպությունների կողմից սպառողներին հատուցումների վճարման գործընթացը։
Մասնավորապես, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն (ՀԷՑ) 2025 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների արդյունքներով 145 536 բաժանորդի վճարել է ընդհանուր 285 մլն դրամի տույժ։
Բացի այդ, էներգետիկայի բնագավառում կառավարության լիազոր մարմնի՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից 2025 թվականին Հանձնաժողով է ներկայացվել հաղորդում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից թույլ տրված առերևույթ բազմաթիվ հնարավոր խախտումների մասին։
Հաղորդման հիման վրա ՀԷՑ-ի նկատմամբ հարուցվել է վարչական վարույթ։ Վարույթի արդյունքում դադարեցվել է ընկերության՝ էլեկտրական էներգիայի բաշխման լիցենզիայի գործողությունը։
51 մլն դրամ տույժեր՝ այլ կարգավորվող ընկերությունների նկատմամբ
ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի խոսքով՝ 2025 թվականի ընթացքում հանձնաժողովը վարչական վարույթներ է հարուցել նաև հանրային ծառայությունների ոլորտի այլ կարգավորվող անձանց նկատմամբ։ Վարչական վարույթները հարուցվել են սպառողների կողմից ներկայացված դիմում-բողոքների քննարկման, ծառայությունների սպասարկման որակի ցուցանիշների և լիցենզիայի պայմանների հնարավոր խախտումների ուսումնասիրության շրջանակում։
Այս գործընթացների արդյունքում ընդհանուր առմամբ կիրառվել է 51 մլն դրամի տույժ։
Առանձին որոշումներ և տուգանքներ
• «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն Հանձնաժողովի մարտի 26-ի և հունվարի 18-ի որոշումներով երկու դեպքում էլ տուգանվել է 10 մլն դրամ գումարի չափով՝ լիցենզիայի պայմանների և Հանձնաժողովի իրավական ակտերի խախտման համար։
• «Վեոլիա ջուր» ՓԲԸ-ն Հանձնաժողովի սեպտեմբերի 30-ի որոշումներով երկու դեպքում էլ տուգանվել է 10 մլն դրամով՝ նախապես հրապարակված ջրամատակարարման գրաֆիկների, ինչպես նաև Հանձնաժողովի կողմից հաստատված «Խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման կանոնների» խախտման համար։
• «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն Հանձնաժողովի հոկտեմբերի 8-ի որոշմամբ տուգանվել է 10 մլն դրամ գումարի չափով՝ ընկերությանը տրամադրված հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի լիցենզիայի պայմանների խախտման համար։
• «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ-ն Հանձնաժողովի մարտի որոշմամբ տուգանվել է 1 մլն դրամ գումարի չափով՝ Հանձնաժողովի կողմից հաստատված էլեկտրաէներգետիկական շուկայի հաղորդման ցանցային կանոնի խախտման համար։
Վերահսկողական գործընթացի շրջանակը
ՀԾԿՀ-ի ներկայացմամբ՝ 2025 թվականին հանձնաժողովը շարունակել է վերահսկել հանրային ծառայությունների ոլորտում մատուցվող ծառայությունների որակը, ուսումնասիրել սպառողների դիմում-բողոքները և լիցենզիայի պայմանների պահպանման դեպքերը։ Արձանագրված խախտումների հիման վրա հարուցվել են վարչական վարույթներ և կիրառվել համապատասխան դրամական տույժեր։
Նշված միջոցառումները վերաբերում են էներգետիկայի, ջրամատակարարման, հեռահաղորդակցության և էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ոլորտներում գործող կարգավորվող ընկերություններին։