Իտալիան կարող է բախվել պարտքային ճգնաժամի. Financial Times
Իտալիան կարող է բախվել պարտքային ճգնաժամի, քանի որ Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) բարձրացնում է տոկոսադրույքները և ծրագրում է մոտ ապագայում ավելի քիչ պարտատոմսեր գնել: Այդ մասին գրել է Financial Times-ը։ Հրատարակությունը հարցում է անցկացրել, որին մասնակցել է տասը տնտեսագետ։ Նրանցից ինը նշել է, որ Իտալիան եվրագոտու երկիր է, որն առավել վտանգված է պետական ​​պարտատոմսերի շուկաներում անկապ անկում ապրելու համար: Բացի այդ, Իտալիան անվանվել է եվրոգոտու ամենաթույլ պետությունը։ Հոդվածի հեղինակը նշել է, որ Իտալիայի վարչապետ Ջորջի Մելոնիի կառավարությունը նպատակ ունի նվազեցնել երկրի բյուջեի դեֆիցիտը ՀՆԱ-ի 5,6 տոկոսից 2023 թվականին հասցնելով 4,5 տոկոսի, իսկ 2024 թվականին ՝ 3 տոկոսի։
Այնուամենայնիվ, Իտալիայի պետական ​​պարտքը ամենամեծերից մեկն է Եվրոպայում և գերազանցում է ՀՆԱ-ի 145 տոկոսը։Իտալական UniCredit բանկի գլխավոր տնտեսագետ Մարկո Վալլին ավելացրել է, որ «երկրի պարտքի վերաֆինանսավորման ավելի մեծ կարիքները» և «պոտենցիալ դժվար» քաղաքական հանգամանքները վատթարացնում են Իտալիայի դիրքերը պարտատոմսերի շուկաներում։ Մելոնին քննադատել է ԵԿԲ-ի պլանները ՝ շարունակելու տոկոսադրույքների բարձրացումը: