Նորվեգիան նոր պատժամիջոցներ է սահմանում Ռուսաստանի դեմ ՝ ներառյալ ծովով նավթի ներկրման արգելքը
ԵՄ երկրներից հետո Նորվեգիան ներկայացրել է հակառուսական պատժամիջոցների հերթական փաթեթը, որը ներառում է ծովով տեղափոխվող նավթի ներկրման արգելք։ Այս մասին տեղեկություն է հրապարակված թագավորության կառավարության կայքում։
«Մենք աջակցում ենք ԵՄ-ին Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հարցում ՝ կառավարության և վերնախավի վրա ճնշում գործադրելու համար։ Մենք արգելում ենք նավթի ներմուծումը, որը ծովային ճանապարհով տեղափոխվում է Ռուսաստանից Նորվեգիա»,- մեջբերում է ԱԳ նախարար Անիկեն Հյուիտֆելդը։
Անմիջապես ուժի մեջ է մտել Ռուսաստանից հում նավթի և այլ նավթամթերքների մատակարարման արգելքը։ Փաստաթուղթը նախատեսում է անցումային շրջաններ մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 5-ը հում նավթի և մինչև 2023 թվականի փետրվարի 5-ը նավթամթերքների համար, ինչպես նաև 65 մարդ և 18 ընկերություն ենթարկվել են սահմանափակող միջոցների։
Նույն օրը ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության աղբյուրը, գրել է, որ ԵՄ-ն չի քննարկում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների յոթերորդ փաթեթը, քանի որ նոր պատժամիջոցների հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են։
Ավելի վաղ ՝ հունիսի 17-ին, Air Force Magazine-ը հայտնել էր, որ Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողության մեկնարկից հետո Արևմուտքի կողմից կիրառված տնտեսական պատժամիջոցները պետք է կաթվածահար անեին Ռուսաստանի պաշտպանական արդյունաբերական համալիրը (DIC), բայց պարզվեց, որ դրանք անօգուտ են։