Bloomberg. ԱՄՆ-ը նախատեսում է ռազմավարական պահուստից մինչև 15 միլիոն բարել նավթ օգտագործել
ԱՄՆ իշխանությունները մտադիր են ռազմավարական պաշարից բաց թողնել ևս 10-ից 15 մլն բարել նավթ ՝ շուկան հավասարակշռելու և համաշխարհային գների հետագա ուժեղ աճը կանխելու համար։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Հրատարակությունը նշում է, որ հաջորդ տրանշը նախատեսվում է իրականացնել նավթի շուկայում ինտերվենցիայի ծրագրի շրջանակներում, որը նախատեսում է 180 մլն բարելի թողարկում։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ իշխանությունները կարող են սկսել նավթի ռազմավարական պաշարների համալրումը Brent նավթի հյուսիսծովյան մակնիշի համաշխարհային բորսայական գների զգալի նվազմամբ մինչև 80 դոլար մեկ բարելի դիմաց։
Սեպտեմբերի 13-ին Reuters-ը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում նավթի ռազմավարական պաշարները նվազել են 8,4 մլն բարելով ՝ հասնելով 434,1 մլն բարելի ցուցանիշի։ Այս նշաձողը ամենացածրն է 1984 թվականի հոկտեմբերից ի վեր։ Միևնույն ժամանակ, սեպտեմբերի սկզբին պաշարների թողարկումը ամենամեծն էր 2022 թվականի մայիսի սկզբից ի վեր։