Հնդկական բանկերը սկսել են խուսափել Ռուսաստանի հետ գործարքներից՝ պատժամիջոցներից զգուշանալու պատճառով․ Reuters
Հնդկաստանի խոշոր բանկերը վախենում են Արևմուտքի պատժամիջոցներից, ուստի սկսել են խուսափել Ռուսաստանի հետ ազգային արժույթով հաշվարկների մեխանիզմից։ Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։Հնդկական բանկերը չեն ցանկանում օգտագործել Ռուսաստանի հետ դոլարի և եվրոյի փոխարեն ռուփիով առևտրի մեխանիզմը։ Միևնույն ժամանակ, այս սխեմային հավատարիմ են մնում միայն երկու փոքր ֆինանսական հաստատությունների (Yes Bank և UCO Bank), որոնք պայմանագրեր են կնքել PSCB-ի և Գազպրոմբանկի հետ։ Սակայն ավելի խոշոր վարկային հաստատություններն անհանգստացած են հնարավոր պատժամիջոցներից,- նշում է հրատարակությունը։
Գործակալության տվյալներով ՝ ռուսական կողմը խնդրել է Հնդկաստանի ութ խոշոր բանկերի կազմակերպել ռուփիով հաշվարկների հնարավորությունը, սակայն նրանք դեռ չեն պատասխանել խնդրանքին։ Վարկատու կազմակերպությունների աղբյուրները հավելեցին, որ ղեկավարությունը դեռ չի մտածում այս մեխանիզմի կիրառման մասին:
Գործակալությունը նշել է, որ հնդկական բանկերը շարունակում են դոլարով և եվրոյով հաշվարկներ կատարել ռուսական կառույցների հետ։ Բացի այդ, որոշակի դժվարություններ կան փոխարժեքի սահմանման հետ կապված, քանի որ ռուփին ավելի իրացվելի է, քան ռուբլին։
Սեպտեմբերի 19-ին հնդկական The Economic Times թերթը գրել էր, որ հնդկական բանկերն ընդհանուր առմամբ մոտ 20 դիմում են ստացել ռուսական վարկային կազմակերպություններից հաշիվներ բացելու համար։ Հրատարակությունը հավելել է, որ հնդկական Yes Bank-ը մի քանի դիմում է ստացել, մասնավորապես ՝ մեկը Միխայիլ Պրոխորովի միջազգային ֆինանսական ակումբից։