Իլոն Մասկը վաճառել է 3,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ Tesla-ի բաժնետոմսեր. The Wall Street Journal
Ամերիկացի ձեռնարկատեր, Tesla-ի հիմնադիր Իլոն Մասկը 2022 թվականի դեկտեմբերի վերջին վաճառել է այս ընկերության բաժնետոմսերը 3,6 միլիարդ դոլարով ՝ եռամսյակային զեկույցի հրապարակումից անմիջապես առաջ, որը մեծապես հիասթափեցրել է ներդրողներին և իջեցրել ընկերության արժեթղթերի արժեքը,- գրում է The Wall Street Journal-ը։
Սա կազմակերպության 2022 թվականի հոկտեմբերից դեկտեմբեր մատակարարումների հաշվետվությունն է։ Փաստաթղթում ասվում էր, որ Tesla-ն 40%-ով ավելացրել է ցուցանիշի ծավալը, սակայն, այնուամենայնիվ, պարզվել է, որ այն ցածր է ներդրողների սպասելիքներից։ Զեկույցը հրապարակվել է հունվարի 2-ին ԱՄՆ շուկայի փակվելուց հետո: Հաջորդ օրը Tesla-ի բաժնետոմսերը NASDAQ բորսայում կորցրեցին ավելի քան 12%: Ընդհանուր առմամբ, 2022 թվականին ընկերության արժեթղթերը կորցրել են իրենց արժեքի 68%-ը։ Միայն դեկտեմբերին անկումը կազմել է 42%։
Դեկտեմբերի 29-ին Մասկը էլեկտրոնային նամակներ է ուղարկել ընկերության աշխատակիցներին՝ կոչ անելով չանհանգստանալ Tesla-ի բաժնետոմսերի կտրուկ անկումից։ Հունվարի առաջին շաբաթվա ընթացքում Forbes ամսագիրը հայտնել է, որ 2022 թվականին հինգ միլիարդատերեր կորցրել են ռեկորդային գումարներ։ SpaceX-ի գլխավոր ինժեներ Իլոն Մասկը կորցրել է ավելի շատ, քան մնացածը ՝ ռեկորդային 125 մլրդ դոլար, երկրորդ տեղում Amazon ինտերնետ ընկերության հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսն է։ Amazon-ի բաժնետոմսերի արժեքի 50% անկման պատճառով նա կորցրել է 85 մլրդ դոլար։