Իրանն ընդլայնել է ԱՄՆ-ի դեմ պատժամիջոցները
Իրանի իշխանությունները ընդլայնել են ԱՄՆ-ում ֆիզիկական և կազմակերպությունների պատժամիջոցների ցանկը։ Այն ներառում էր 14 ամերիկացի քաղաքացիներ և կազմակերպություններ։ Այս մասին հայտնում է Tasnim-ը ՝ հղում անելով Իրանի ԱԳՆ համապատասխան հայտարարությանը։
Փաստաթղթի տեքստի համաձայն, հանրապետության իշխանությունները որոշում են կայացրել նոր պատժամիջոցներ կիրառել ԱՄՆ-ի դեմ ՝ կապված «երկրի ներքին գործերին միջամտության, մարդու իրավունքների խախտման, անկարգությունների հրահրման, բռնության քարոզչության և. ահաբեկչական գործողությունների խրախուսում» Վաշինգտոնի կողմից։
Մասնավորապես, սահմանափակումների են ենթարկվել CENTCOM-ի ղեկավար Մայքլ Կուրիլան, նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Էնն Նոյբերգերը և գանձապետարանի ղեկավարի տեղակալ Ուոլլի Ադեյեմոն։ Բացի այդ, Թեհրանը պատժամիջոցներ է սահմանել ԿՀՎ-ի, Ազգային գվարդիայի, ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի իններորդ օդային բանակի և միջուկային Իրանի դեմ «Միացյալ» ամերիկյան հասարակական կազմակերպության դեմ։