Եվրոպական մի շարք երկրներ առաջարկում են Բելառուսի նկատմամբ ևս կիրառել նույն պատժամիջոցները
Լեհաստանը, Բալթյան երկրները և Իռլանդիան Եվրահանձնաժողով են ուղարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների իններորդ փաթեթի իրենց առաջարկների նախագիծը, որում կոչ են անում Բելառուսի նկատմամբ կիրառել նույն պատժամիջոցները, ինչ Ռուսաստանի նկատմամբ։ Այս մասին հայտնում է Լեհական ռադիոն։
Խոսքը Ռուսաստանի և Բելառուսի դեմ սահմանված պատժամիջոցների համաժամացման մասին է։ Հրատարակության տվյալներով ՝ այս թեման որոշ ժամանակ քննարկվել է Բրյուսելում։
ԵՄ դիվանագետները, որոնց հետ զրուցել է Լեհաստանի ռադիոյի թղթակիցը, նշել են երկու նպատակ. երկրորդ, որպեսզի ռուսները չփորձեն շրջանցել պատժամիջոցները։Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ հետագա պատժամիջոցների առաջարկներին, ապա դրանք ներառում են Ռուսաստանից ադամանդի ներկրման արգելք, ԵՄ-ում Kaspersky հակավիրուսային ծրագրաշարի օգտագործման արգելք և ռուսներին անշարժ գույք վաճառելու արգելք։ Սրանք պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթից հանված պատժամիջոցներն են բանակցությունների ընթացքում,- գրում է թերթը։ Բացի այդ, հինգ երկրներ հաստատել են իրենց առաջարկը ՝ անջատել բոլոր ռուսական բանկերը SWIFT գլոբալ ֆինանսական հաշվարկային համակարգից, պատժամիջոցներ կիրառել միջուկային էներգիայի նկատմամբ և սահմանափակել այլ ծառայություններ։