Հոլանդական Philips ընկերությունը հայտնել է 6 հազար աշխատակցի կրճատման մասին․ Reuters
Հոլանդական Philips ընկերությունը երկուշաբթի օրը հայտարարեց 6 հազար աշխատակիցների կրճատման մասին ՝ անսարք օդափոխիչների մեծ խմբաքանակի հետկանչման պատճառով կորուստների պատճառով։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Ընկերությունը որպես կրճատումների հիմնական պատճառ նշել է «շահութաբերության բարելավումը»: Անցյալ տարի Philips-ը հսկայական վնասներ է կրել 2021 թվականի հունիսին քնի ապնոէի բուժման համար անսարք շնչառական ապարատի խմբաքանակի հետկանչման հետ կապված տուգանքների վճարման պատճառով։ Արդյունքում նրա շուկայական արժեքը մինչ օրս նվազել է 70%-ով։ Անցյալ աշնանը Philips-ը հայտարարեց 4 հազար աշխատակցի աշխատանքից ազատելու մասին ՝ 2022 թվականի երրորդ եռամսյակում ֆինանսական կորուստների պատճառով, որոնք կազմել են 1,3 միլիարդ եվրո:
Philips-ը ամբողջությամբ վաճառեց կենցաղային տեխնիկայի իր բիզնեսը 2021 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ՝ կենտրոնանալով բժշկական սարքերի բիզնեսի վրա։ Այս պահին ընկերությունում աշխատում է մոտավորապես 80 հազար աշխատակից աշխարհի գրեթե 100 երկրներում։