Մոլդովայում ռուսական գազին փոխարինող են գտել. РИА Новости
Փոխվարչապետ, Մոլդովայի ենթակառուցվածքների նախարար Անդրեյ Սպինուն պատմել է, թե ինչը կարող է դառնալ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուր հանրապետության համար։ Նրա խոսքով ՝ խոսքը ուռենու փայտի մասին է։ Համապատասխան հայտարարությամբ Սպինուն հանդես է եկել մամուլի ասուլիսի ժամանակ,- փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նա ընդգծել է, որ ուռիները կենսազանգվածի աղբյուր են։ Դրանից հնարավոր է պատրաստել այլ վառելիք, որը օգտակար կլինի։
Այնուամենայնիվ, ուռենիների ներկայիս բացակայության պատճառով չարժե հույս դնել էներգիայի աղբյուրի ձեռքբերման վրա ՝ մշակումը կտևի մի քանի տարի։ Ավելի վաղ Սպինուն հայտարարել էր Մոլդովայի պլանների մասին ՝ ձմռանը գազի սպառումը նվազագույնը 15%-ով նվազեցնելու վերաբերյալ։ Նրա խոսքով ՝ դա հնարավորություն կտա հարթել էներգետիկ ճգնաժամի ազդեցությունը ՝ միաժամանակ նվազեցնելով ռուսական կողմի վառելիքի մատակարարումները։
Ավելի վաղ «Մոլդովագազ»-ի ղեկավար Վադիմ Չեբանը հայտարարել էր «Գազպրոմ» ՓԲԸ-ի հետ կնքված պայմանագրի պայմաններով Մոլդովայի Հանրապետություն մատակարարվող բնական գազի գնման գինը։ Այսպիսով, ԲԲԸ-ի համար այն պետք է կազմի 1458,5 դոլար 1000 խմ-ի համար։
Հուլիսին ռուս սենատոր Ալեքսեյ Պուշկովն ասել էր, որ Մոլդովայի իշխանությունները չեն վճարել Ռուսաստանին վառելիքի համար, քանի որ հույսը դնում են զիջումների վրա։