Amazon-ի շուկայական կապիտալիզացիան նվազել է
Amazon-ի շուկայական կապիտալիզացիան 2020 թվականի ապրիլից ի վեր առաջին անգամ ընկավ 1 տրիլիոն դոլարի նշագծից: Երեկ ՝ նոյեմբերի 1-ին, սակարկությունների արդյունքում ընկերության կապիտալիզացիան կազմել է 987 մլրդ դոլար։ Այժմ աշխարհում մնացել է ընդամենը 4 հանրային ընկերություն ՝ ավելի քան 1 տրիլիոն դոլար շուկայական արժեքով ՝ Apple-ը (2,4 տրլն դոլար), Saudi Aramco-ն (2,04 տրլն դոլար): ), Microsoft ($1,7 տրլն) և Alphabet ($1,17 տրլն)։
Ներդրողները զանգվածաբար վաճառում են Amazon-ի բաժնետոմսերը երրորդ եռամսյակի թույլ ֆինանսական հաշվետվությունների հրապարակումից և 2022 թվականի վերջի ընկերության հիասթափեցնող կանխատեսումներից հետո,-գրում է Коммерсант-ը։ Մանրածախ վաճառողի արժեթղթերի գնանշումները նվազում են արդեն հինգ օր անընդմեջ: Երեկ ՝ նոյեմբերի 1-ի արդյունքում դրանք նվազել են եւս 5,9%-ով։
Ընդհանուր առմամբ, տարեսկզբից Amazon-ի կապիտալիզացիան արդեն նվազել է 42%-ով։ Ընկերության համար ամեն ինչ ավելի վատ էր միայն 2008 թվականին ՝ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի գագաթնակետին, երբ տարեվերջին բաժնետոմսերը նվազեցին 45%-ով, և 2000 թվականին, երբ dot-com փուչիկը պայթեց, և Amazon-ը կորցրեց 80%-ը։