ԵՄ-ն որոշում է կայացրել պատժամիջոցներ կիրառել «Գազպրոմ Նեֆտի», «Ռոսնեֆտի» և «Տրանսնեֆտի» դեմ
Եվրամիությունը, որպես պատժամիջոցների նոր փաթեթի մաս, նախատեսում է սահմանափակումներ մտցնել «Գազպրոմ Նեֆտի», «Ռոսնեֆտի» և «Տրանսնեֆտի» հետ նոր պայմանագրերի վրա, հայտնում է EU Observer-ը ՝ վկայակոչելով ԵՄ ներքին փաստաթուղթը։
«ԵՄ-ն մտադիր է սահմանափակումներ մտցնել ռուսական նավթային հսկաների ՝ «Գազպրոմ Նեֆտ»-ի, «Ռոսնեֆտի» և «Տրանսնեֆտի» հետ նոր պայմանագրերի վրա»,- գրում է ՌԻԱ Նովոստին փաստաթղթի էությունը: Հրատարակությունը նշում է նաև, որ պատժամիջոցների ցուցակում կարող են ավելացվել 29 անձանց անուններ, որոնց մեծ մասը «քիչ հայտնի պաշտոնյաներ են ՝ կապված Ռուսաստանին միանալու հանրաքվեների անցկացման հետ»։ Պատժամիջոցներ կարող են կիրառվել նաև արտիստների ՝ Օլեգ Գազմանովի և Յուլիա Չիչերինայի, ինչպես նաև «Ռոստեկ»-ի մաս կազմող «Techmash» կոնցեռնի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Կոչկինի նկատմամբ։
Բացի այդ, հրապարակումը պարզաբանում է, որ ԵՄ նոր պատժամիջոցները նախատեսում են Ռուսաստանից խավիարի, ծխախոտի և ալկոհոլի ներմուծման արգելք։
ԵՄ երկրների դեսպանները պատրաստվում են սեպտեմբերի 30-ին քննարկել պատժամիջոցների վերաբերյալ վերջնական որոշումը։