Հնդկաստանը կփոխարինի ռուսական դիզվառելիքը Եվրոպայում․ Bloomberg
Ռուսական նավթամթերքների նկատմամբ ԵՄ էմբարգոյի ուժի մեջ մտնելուց հետո, որը տեղի կունենա փետրվարի 5-ին, Եվրոպա դիզվառելիքի մատակարարումը կավելացնի Հնդկաստանը, որն ակտիվորեն գնում է ռուսական նավթ,- պնդում է Bloomberg-ը։ Հնդկական ընկերությունները փորձում են հաստատվել եվրոպական շուկայում Ռուսաստանին փոխարինելու ընդունակ մատակարարների ցանկում։ Ըստ Vortexa-ի ՝ դեկտեմբերին, երբ ուժի մեջ մտավ ԵՄ էմբարգոն ռուսական նավթի օֆշորային բեռնափոխադրումների վրա, Հնդկաստանը 24 տոկոսով ավելացրեց իր գնումները Ռուսաստանում ՝ հիմնականում մասնավոր նավթավերամշակման գործարանների կողմից։
Այսպիսով, ռուսական նավթը կվերամշակեն հնդկական ընկերությունները եւ կուղարկեն Եվրոպա, ինչը չի արգելվում պատժամիջոցների ռեժիմով։ Իրավիճակը հնարավորություն կտա պահպանել հումքի մատակարարումը համաշխարհային շուկա, բայց կնվազեցնի Ռուսաստանի եկամուտը, որը ստիպված կլինի նավթը զեղչով վաճառել, ինչպես նաև կկորցնի նավթավերամշակման ավելացված արժեքը։ Չինական ձեռնարկությունները պատրաստվում են աշխատել նույն սխեմայով։ Վերլուծաբանները կարծում են, որ Չինաստանից Եվրոպա դիզվառելիքի արտահանումն այս տարվա առաջին կիսամյակում կկազմի օրական 400 հազարից մինչև 600 հազար բարել վառելիք։ Միաժամանակ չինական ձեռնարկությունները նույնպես ակտիվորեն ավելացրել են ռուսական նավթի մատակարարումները։
Նավթամթերքի գնային առաստաղին զուգահեռ ուժի մեջ է մտնելու ծովով նավթամթերքի մատակարարման ԵՄ էմբարգոն, որի մակարդակը դեռ քննարկվում է։ Ըստ մամուլի հրապարակումների ՝ դրանք երկու սահմանափակում են ՝ արտահանման բարձր արժեք ունեցող ապրանքների համար, օրինակ ՝ դիզվառելիքը, և ցածր արժեք ունեցող ապրանքների համար, օրինակ ՝ մազութը։ Հավանաբար, ինչպես նավթի գնի առաստաղի դեպքում, սահմանափակումների չափը կհայտարարվի վերջին պահին։