Ինդոնեզիան աճուրդի կհանի 100 կղզի. The Guardian
Ինդոնեզիայի կառավարությունը մտադիր է աճուրդի հանել արշիպելագը, որն ընդգրկում է ավելի քան հարյուր փոքր կղզիներ,- հայտնում է The Guardian-ը։ Վիդի արշիպելագը, որը գտնվում է Coral Triangle-ում, աճուրդի կհանվի Նյու Յորքում դեկտեմբերի 8-ից 14-ը։ Արշիպելագում ընդգրկված կղզիների ընդհանուր մակերեսը կազմում է մոտ 10 հեկտար։ Բալի միջազգային օդանավակայանից 2,5 ժամ թռիչք է։ Ինդոնեզիայի օրենսդրության համաձայն ՝ օտարերկրյա քաղաքացիները չեն կարող կղզիներ գնել երկրում, սակայն ապագա սեփականատերը հնարավորություն ունի գնելու տեղական հոլդինգի բաժնետոմսերը: Նրանք, ովքեր մտադիր են մասնակցել աճուրդին, պարտավոր են 100.000 ԱՄՆ դոլարի ավանդ ՝ որպես իրենց լրջության ապացույց:
Ինչպես նշում է թերթը, արշիպելագի վաճառքն արդեն անհանգստություն է առաջացրել բնապահպանների շրջանում։ Այս կղզիների վրա շինարարությունը կարող է սպառնալ նրանց էկոհամակարգերին, ներառյալ արևադարձային և մանգրոյի անտառները, ինչպես նաև կորալային խութերը, որոնք մեծ ծովային կյանք են: Մարջանի եռանկյունին, որտեղ ապրում են ավելի քան 700 մարջան տեսակներ, համարվում է Երկրի կենսաբանորեն ամենատարբեր շրջաններից մեկը: