Սակայն աշխարհի բնակչության 80%-ի համար աճն ավելի դանդաղ կլինի, քան ՔՈՎԻԴ-ին նախորդող տասնամյակում
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, Հունիս 11, 2024— Ըստ Համաշխարհային բանկի վերջին «Գլոբալ տնտեսական զարգացումներ» զեկույցի, ակնկալվում է, որ համաշխարհային տնտեսությունը կկայունանա 2024 թվականին՝ առաջին անգամ վերջին երեք տարում։ Սակայն համաձայն վերջին պատմական չափանիշների, կայունացումը թույլ մակարդակի վրա է։
Կանխատեսվում է, որ 2024 թվականին համաշխարհային աճը կպահպանվի 2,6 տոկոսի մակարդակում, նախքան 2025-26 թվականներին հասնելով միջինը 2,7 տոկոսի: Սա զգալիորեն ցածր է ՔՈՎԻԴ-19-ին նախորդող տասնամյակի միջին 3,1%-ից: Կանխատեսումը ենթադրում է, որ 2024–2026 թվականների ընթացքում երկրները, որոնք միասին կազմում են աշխարհի բնակչության և համաշխարհային ՀՆԱ-ի ավելի քան 80%-ը, ավելի դանդաղ տեմպերով կշարունակեն աճել, քան ՔՈՎԻԴ-19-ին նախորդող տասնամյակում։
Ընդհանուր առմամբ, կանխատեսվում է, որ զարգացող տնտեսությունները 2024-25 թվականներին միջինում կաճեն 4 տոկոսով, ինչը մի փոքր ավելի դանդաղ է, քան 2023 թվականին: Ակնկալվում է, որ ցածր եկամուտ ունեցող երկրների աճը 2024 թվականին կաճի մինչև 5 տոկոս, 2023 թվականի 3,8 տոկոսից: Այնուամենայնիվ, 2024 թվականի տնտեսական աճի կանխատեսումները արտացոլում են հունվարից սկսած յուրաքանչյուր չորս ցածր եկամուտ ունեցող երկրների վարկանիշների անկումը։ Զարգացած երկրներում 2024 թվականին աճը կմնա կայուն՝ 1,5 տոկոս, մինչ 2025 թվականին կբարձրանա՝ հասնելով 1,7 տոկոսի:
«Համավարակի, հակամարտությունների, գնաճի և դրամական քաղաքականության խստացման ցնցումներից չորս տարի անց համաշխարհային տնտեսական աճը կարծես կայունանում է», — ասում է Համաշխարհային բանկի խմբի գլխավոր տնտեսագետ և ավագ փոխնախագահ Ինդերմիտ Գիլը: «Սակայն աճն ավելի ցածր մակարդակի վրա է, քան մինչև 2020 թվականը։ Աշխարհի ամենաաղքատ տնտեսությունների հեռանկարներն էլ ավելի մտահոգիչ են:
Ավելի կարդալու համար՝ ԱՅՍՏԵՂ։