Որ ոլորտներում է գրանցվել աշխատողների թվաքանակի առավելագույն աճ Հայաստանում. 2024թ.
Աշխատանքի շուկայի վիճակը Հայաստանում՝ 2024թ. նոյեմբերի տվյալներով
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2024թ. նոյեմբերի դրությամբ երկրի աշխատողների թվաքանակը կազմել է 786,970 մարդ, որի մեջ ներառված է 225,327 պետական և 561,643 ոչ պետական աշխատող։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է 5.9% աճ։ Պետական հատվածում աշխատողների թիվը ավելացել է 4.9%-ով, իսկ ոչ պետական հատվածում՝ 6.4%-ով։Աշխատողների թվաքանակը ըստ ոլորտների
Աշխատողների թվաքանակի բաշխումը տնտեսության տարբեր ոլորտներում ցույց է տալիս տնտեսության հիմնական ուղղությունները և դրանց զարգացումը։- Մեծածախ և մանրածախ առևտուր, ավտոմեքենաների և մոտոցիկլների նորոգում Այս ոլորտում զբաղված է 133,024 աշխատակից, և բոլորը գտնվում են ոչ պետական հատվածում։
- Կրթություն Կրթության ոլորտում աշխատում է 127,647 մարդ, որից 115,725 պետական, իսկ 11,922 ոչ պետական հատվածում։
- Մշակող արդյունաբերություն Մշակող արդյունաբերության ոլորտում զբաղված է 91,387 մարդ, բոլորը՝ ոչ պետական հատվածում։
- Առողջապահություն և բնակչության սոցիալական սպասարկում Այս ոլորտում գրանցված է 53,125 աշխատակից, որոնցից 27,130 պետական, իսկ 25,995 ոչ պետական հատվածում։
- Տեղեկատվություն և կապ Տեղեկատվության և կապի ոլորտում զբաղված է 45,474 աշխատակից, որոնցից 2,259 պետական, իսկ 43,215 ոչ պետական հատվածում։ Հատկապես ՏՏ ոլորտում աշխատում է 32,374 մարդ, որից միայն 445 պետական, իսկ 31,929 ոչ պետական հատվածում։
- Շինարարություն Շինարարության ոլորտում աշխատում է 42,390 մարդ, որից միայն 272 պետական հատվածում։
- Պետական կառավարում և պաշտպանություն Այս ոլորտում ամբողջությամբ պետական հատվածում զբաղված է 40,503 մարդ։
- Ֆինանսական և ապահովագրական գործունեություն Այս ոլորտում զբաղված է 24,522 մարդ, որոնցից միայն 883 պետական, իսկ 23,639 ոչ պետական հատվածում։
- Մասնագիտական, գիտական և տեխնիկական գործունեություն Այստեղ զբաղված է 28,725 աշխատակից, որոնցից 7,394 պետական, իսկ 21,331 ոչ պետական հատվածում։
- Մշակույթ, զվարճություններ և հանգիստ Մշակույթի ոլորտում աշխատում է 24,244 մարդ, որոնցից 10,002 պետական, իսկ 14,242 ոչ պետական հատվածում։