Ինչպես են հայ-ամերիկյան տնտեսական հարաբերությունները նպաստում Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջընթացին
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ու ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը պաշտոնապես մեկնարկել են ԱՄՆ-ի և Հայաստանի ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի աշխատանքը: Այս նախաձեռնությունը դառնում է կարևոր քայլ հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ։
Գործընկերության հիմքերը և աջակցությունը
Հայտարարության համաձայն՝ Միացյալ Նահանգները շարունակաբար աջակցում է Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին, տնտեսական աճին, կայունությանը և մարդասիրական օգնությանը: Մինչ օրս տրամադրվել է շուրջ 3.3 մլրդ դոլարի աջակցություն, որի 340 մլնը՝ սկսած 2021 թվականից:
Տնտեսական համագործակցության նոր հեռանկարներ
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության բարձրացմանը և տեխնոլոգիական առաջընթացի խթանմանը: ԱՄՆ-ի ներդրումները հայկական տեխնոլոգիական ոլորտում զգալիորեն աճել են, իսկ երկկողմ առևտուրը 2020-2023 թվականներին եռապատկվել է՝ հասնելով 321 մլն դոլարի:
ԱՄՆ դեսպանությունը նպաստել է նաև 15 մլն դոլարի արտահանմանը Հայաստանից, աջակցելով 300 ամերիկյան ընկերությունների՝ հայկական շուկայում դիրքերը ամրապնդելու հարցում:
Անվտանգություն և պաշտպանություն
ԱՄՆ-ը զգալի աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի սահմանային անվտանգության և պաշտպանության կարողությունների զարգացման հարցում: 2023 և 2024 թվականներին կազմակերպված զորավարժությունները նպաստել են փոխգործունակության ամրապնդմանը։ Նշվել է նաև 100 մլն դոլարի օտարերկրյա ռազմական ֆինանսավորման տրամադրումը՝ զրահապատ շտապօգնության մեքենաների ձեռքբերման, կիբեռպաշտպանության և ուսումնական կենտրոնների զարգացման համար:
Դեմոկրատիայի ամրապնդում և ներառականություն
ԱՄՆ-ի օգնությունը ներառում է մարդու իրավունքների ինստիտուտների ամրապնդումը, ինչպես նաև փախստականների՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների, սոցիալական և տնտեսական բարեկեցության բարելավումը: Ներդրվել է 16 մլն դոլար՝ պարեկային ոստիկանության արդիականացման և վերապատրաստման համար։
Մշակութային և կրթական կապեր
Մարդկանց միջև կապերն ամրապնդելու նպատակով ԱՄՆ դեսպանատունը նախաձեռնել է 16 փոխանակման ծրագիր, ներառյալ աշակերտների և խորհրդարանականների համար։ Այս ծրագրերը նպաստում են փոխըմբռնման և երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը։
Այս ռազմավարական համագործակցությունը վկայում է երկու երկրների ամուր կապերի և Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության նպատակի մասին։