Առաջիկա 12 ամսվա ընթացքում ԱՄՆ-ում ռեցեսիան գրեթե անխուսափելի է
Ըստ Bloomberg Economics-ի նոր մոդելի կանխատեսման, առաջիկա 12 ամսվա ընթացքում ԱՄՆ-ում ռեցեսիան գործնականում անխուսափելի է, ինչը հարված կհասցնի նախագահ Ջո Բայդենի տնտեսական ուղերձին նոյեմբերի միջանկյալ ընտրությունից առաջ:
Ռեցեսիայի հավանականության վերջին մոդելները, որոնք մշակել են Bloomberg-ի տնտեսագետները, կանխատեսում են ռեցեսիայի ավելի մեծ հավանականություն բոլոր ժամանակներում, ընդ որում 12-ամսյա անկման գնահատականը մինչեւ 2023 թվականի հոկտեմբերը կհասնի 100 տոկոսի՝ նույն ժամանակահատվածի 65 տոկոս նախորդ կանխատեսման համեմատ։ Ու Թեեւ 12 ամսվա ընթացքում ռեցեսիայի հավանականությունը, ըստ մոդելի, հասել է 100 տոկոսի, աճում է նաեւ ավելի շուտ ռեցեսիայի հավանականությունը։ Մոդելը կանխատեսում է 11-ամսյա ռեցեսիայի հավանականություն 73 տոկոսի մակարդակում՝ համեմատած 30 տոկոսի հետ, իսկ 10-ամսյա հավանականությունը 0-ից աճել է մինչեւ 25 տոկոս։