Ինչու է տնտեսական աճը գնահատելի միայն այն դեպքում, երբ շահառուն քաղաքացիներն են
Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) 2024 թվականի առաջին կիսամյակում աճել է 6.5%-ով, ինչը ենթադրում է շարունակական աճի միտումներ և տնտեսության կարևոր ոլորտների ներդրում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Ազգային Ժողովում 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին քննարկման շրջանակներում ներկայացրեց, որ այս աճը հիմնականում պայմանավորված է տնտեսության տարբեր ճյուղերում ավելացված արժեքի բարձրացմամբ։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) կանխատեսումների համաձայն՝ 2024 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ի տարեկան աճը կլինի 6%։ Այս ցուցանիշով ՀՀ-ն աշխարհի 190 երկրների շարքում զբաղեցնելու է 17-րդ տեղը, ինչը մատնանշում է երկրի մրցունակությունը համաշխարհային շուկաներում։ Համեմատության համար՝ ԱՄՀ կանխատեսումներով՝ Բալթյան երկրներում աճը կլինի 0.5%, եվրագոտում՝ 0.8%, իսկ ԵԱՏՄ երկրներում՝ 4.6%։
Տնտեսական աճի ներառականությունը և բնակարանաշինության դերը
Պապոյանը նշեց, որ տնտեսական աճը բարձր գնահատական ունի միայն այն դեպքում, երբ դրա շահառուն քաղաքացիներն են։ Նա ընդգծեց, որ բնակարանաշինության ոլորտում արձանագրված ցուցանիշները վկայում են տնտեսության աճի ներառականության մասին։ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում շահագործման հանձնված բնակելի շենքերի մակերեսը կազմել է 337 հազար քառակուսի մետր՝ արձանագրելով 80%-ի աճ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Տարվա վերջում նախատեսվում է շահագործման հանձնել ևս 21 նորակառույց շենքեր՝ 2281 բնակարանով, որոնցից 1113-ը արդեն վաճառվել են։
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է 2024 թվականի վերջում տնտեսական աճի ցուցանիշը 5.8%-ի շուրջ՝ համահունչ աշխարհի տնտեսական զարգացումներին և պահպանելով բարձր աճի տեմպը։