«Գազպրոմը» հայտարարել է «Երկնագույն հոսքով» Թուրքիա մատակարարումների վերականգնման մասին
Գազի մատակարարումը Blue Stream-ով վերականգնվել է։ Գազատարի վրա պլանային աշխատանքներ են իրականացվում մայիսի 17-ից:
Ռուսաստանը վերսկսել է գազի մատակարարումը Թուրքիա «Երկնագույն հոսք» խողովակաշարով պլանային տեխնիկական սպասարկման ավարտից հետո,- RBC-ին հայտնել են «Գազպրոմի» մամուլի ծառայությունից։
«Ավարտվել է «Երկնագույն հոսք» գազատարի օբյեկտներում պլանային աշխատանքների համալիրը։ Գազամատակարարումն այսօր վերականգնվել է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մայիսի 17-ից մայիսի 30-ը մայրուղու օբյեկտներում պլանային աշխատանքներ են իրականացվել, որոնք նախատեսում են մատակարարումների կրճատում և կասեցում։
«Նշված ժամկետներում նախատեսվում էր իրականացնել պլանային աշխատանքների մի շարք դեռևս 2021թ.: Ե՛վ ընկերությունը, և՛ նրա սպառողները իրենց ծրագրերում հաշվի են առնում գազատարի փակումը»,- հավելել է «Գազպրոմը»։
2021 թվականի վերջին Blue Stream-ը Թուրքիային մատակարարել է 15,98 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, ինչը առավելագույնն էր 2003 թվականին գազատարի շահագործման մեկնարկից ի վեր, հաղորդել է «Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը: Խողովակաշարով մատակարարումների աճը համընկել է Թուրքիայում գազի սպառման պատմական ռեկորդի հետ: Նախնական հաշվարկներով ՝ 2021 թվականին այն կազմել է մոտ 61 մլրդ խմ։ «Երկնագույն հոսքը» անցնում է Սև ծովի հատակով և նախատեսված է ռուսական գազի ուղիղ մատակարարումների համար Թուրքիա ՝ շրջանցելով երրորդ երկրները։ Նրա ընդհանուր երկարությունը 1213 կմ է։