«Գազպրոմը» դադարեցրել է գազի մատակարարումը Լեհաստան և Բուլղարիա
Ռուսական «Գազպրոմը» դադարեցրել է գազի մատակարարումը Բուլղարիա և Լեհաստան։ Այս մասին ասվում է ընկերության Telegram ալիքի հաղորդագրության մեջ։
«Գազպրոմը» ամբողջությամբ դադարեցրել է գազի մատակարարումը Բուլղարիա և Լեհաստան ՝ ռուբլիով չվճարելու պատճառով։ Մամուլի ծառայությունը նշել է, որ ապրիլի 26-ի աշխատանքային օրվա ավարտի դրությամբ «Գազպրոմ Էքսպորտը» լեհական և բուլղարական ընկերություններից ապրիլին գազի մատակարարումների դիմաց ռուբլիով չի ստացել, ինչպես պահանջվում է Ռուսաստանի նախագահի մարտի 31-ի հրամանագրով։ Նրանք նշել են, որ ժամանակին տեղեկացվել են մատակարարվող գազի դիմաց ռուբլով վճարելու անհրաժեշտության մասին։ «Գազպրոմը» նաև զգուշացրել է, որ երրորդ երկրներ տարանցման ծավալներից ռուսական գազի չարտոնված դուրսբերման դեպքում տարանցիկ մատակարարումները կկրճատվեն այս ծավալով։ Խոստացել են գազի տարանցումն այնտեղ վերսկսել նոր կարգով կատարված վճարման պահին։
Ապրիլի 26-ին Բուլղարիայի էներգետիկայի նախարարությունը հայտնել է, որ «Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը ծանուցել է Bulgargaz-ին գազի մատակարարումը դադարեցնելու մասին։ Նախարարության, Bulgargaz-ի և Բուլղարական Էներգետիկ հոլդինգի վերլուծության համաձայն, Ռուսաստանի կողմից առաջարկվող գազի մատակարարումների դիմաց վճարման նոր կարգը «չի համապատասխանում մինչև այս տարվա վերջ գործող պայմանագրին և էական ռիսկեր է ստեղծում Բուլղարիայի համար»։