Էստոնիան պաշտոնական առաջարկ կներկայացնի Եվրահանձնաժողովին ՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթի ներդրման վերաբերյալ․ ԱԳՆ
Օգս 20, 2022 14:05
Էստոնիան պաշտոնական առաջարկ կներկայացնի Եվրահանձնաժողովին ՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթի ներդրման վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է երկրի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Ուրմաս Ռեյնսալուն ասել է, որ չափազանց կարևոր է արագացնել պատժամիջոցների հաջորդ փաթեթի ներդրումը, որպեսզի «խստացվեն և ուժեղացվեն Ռուսաստանի դեմ սահմանափակող միջոցները և համակարգված գործեն»։
Էստոնիան պնդում է, որ պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթի շրջանակներում ընդլայնվեն սահմանափակումները տնտեսության, էներգետիկայի և առևտրի ոլորտում, ինչպես նաև պատժամիջոցների ենթարկված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ցանկը։ Էստոնիան նաև ընդգծում է Ռուսաստանի քաղաքացիների ճանապարհորդությունների նկատմամբ պատժամիջոցների երկարաձգման անհրաժեշտությունը։
Ռեյնսալուն ընդգծել է, որ իր գրասենյակն աշխատում է շենգենյան վիզայի ողջ գոտու շուրջ քաղաքական կոնսենսուսի հասնելու համար, որպեսզի լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանի Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ, ինչպես դա արեց Էստոնիան, և ի վերջո «փակեն Շենգենյան գոտին Ռուսաստանի քաղաքացիների համար»:Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նախորդ փաթեթը, որն ընդունվել էր Եվրամիության կողմից հուլիսի 20-ին, ներառում էր Ռուսաստանից ոսկու և ոսկերչական իրերի արտահանման արգելք, ինչպես նաև Սբերբանկի եվրոպական ակտիվների արգելափակում, արտահանման վերահսկման նոր միջոցներ և ավելի քան սահմանափակում 50 իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց նկատմամբ։