Հունգարիան մտադիր է նվազեցնել իր կախվածությունը ռուսական գազից
Հունգարիան ակնկալում է նվազեցնել ռուսական գազից կախվածությունը. Այս մասին հայտարարել է երկրի տեխնոլոգիայի և արդյունաբերության նախարար Լասլո Պալկովիչը ՝ ելույթ ունենալով Բուդապեշտում տնտեսության, կլիմայի և կայուն զարգացման թեմայով համաժողովում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով, ներկայումս հանրապետությունում էներգիայի վերջնական սպառման 35-40 տոկոսն ապահովում է բնական գազը։ Իշխանությունները մտադիր են կրճատել գազով ջեռուցման տեսակարար կշիռը տնային տնտեսությունների և պետական ​​հատվածի համար։
Նախարարը նշել է, որ էներգետիկ անվտանգության և մատակարարումների հուսալիության հարցերը դարձել են առաջնահերթություն ՝ Ուկրաինայում տեղի ունեցողի ֆոնին։
«Հունգարիայի նպատակն է նվազեցնել կախվածությունը ռուսական էներգակիրներից և, ի վերջո, հասնել էներգետիկ անկախության», — ասել է Պալկովիչը:
Միևնույն ժամանակ, սեպտեմբերի 4-ին Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն հայտարարեց, որ Բուդապեշտը մտադիր է հավելյալ գազ գնել ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ արևմտյան երկրներում։