Կեղծ էջ՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության անվան տակ. զգուշացում քաղաքացիներին
Զեղծարարները ստեղծել են կեղծ էջ՝ Հարկադիր Կատարման Ծառայության անվան տակ՝ քաղաքացիներին ապակողմնորոշելու և ոչ հավաստի տեղեկատվություն տրամադրելու նպատակով: Այդ էջը կրում է «Հարկադիր Կատարման Ծառայություն» ոչ իրական անունը և ի սկզբանե նպատակ ունեն գայթակղել անտեղյակ մարդկանց:
Հարկադիր Կատարման Ծառայությունը տեղեկացնում է, որ այս կեղծ էջը հաճախ դիմում է քաղաքացիներին՝ նրանցից պահանջելով գումարներ փոխանցել կամ տրամադրել անձնական տեղեկատվություն՝ իբր «կատարման վարույթներին» վերաբերող: Սակայն այս տեղեկատվությունը ոչ միայն սխալ է, այլև վտանգավոր՝ զեղծարարներին հնարավորություն տալով շահագործել օգտատերերի վստահությունը:
Կեղծ էջերի գլխավոր առանձնահատկությունը պաշտոնական կապույտ նշանի բացակայությունն է, ինչից և կարելի է տարբերել իրական էջը կեղծից: Հարկադիր Կատարման Ծառայության պաշտոնական էջն ունի կապույտ տարբերանշան և պարունակում է վստահելի կապի միջոցներ՝ ներառյալ հեռախոսահամարներ, որոնց միջոցով կարելի է կապ հաստատել ծառայության հետ:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել զեղծարարներից:
• Համոզվեք, որ կապ եք հաստատել Հարկադիր Կատարման Ծառայության պաշտոնական էջի հետ:
• Չփոխանցե՛ք գումար կամ անձնական տվյալներ չվստահված աղբյուրներին:
• Ուշադրություն դարձրեք էջի մանրամասներին՝ համոզվելու համար, որ դրանք պաշտոնական են:
Հարկադիր Կատարման Ծառայությունն ընդգծում է զգուշավորության անհրաժեշտությունը և կոչ է անում քաղաքացիներին զերծ մնալ կասկածելի աղբյուրներին վստահելուց՝ խուսափելու համար հնարավոր վտանգներից:
Այս իրավիճակը ևս մեկ անգամ կարևորում է կիբերանվտանգության և վստահելի աղբյուրներից տեղեկատվության ստացման անհրաժեշտությունը՝ պաշտպանելու համար անձնական տվյալները և խուսափելու հնարավոր խարդախություններից: