Կենտրոնական բանկի հաշվետվությունը արտարժութային ավանդների և վարկերի վերաբերյալ. 2024թ. նոյեմբեր
ՀՀ Կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2024 թվականի նոյեմբերին ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների որոշ ցուցանիշներում արձանագրվել են զգալի փոփոխություններ։ Տարբեր ցուցանիշները վկայում են արտարժութային ռիսկերի նվազման միտումների մասին, որոնք կապակցված են առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից կիրառվող քաղաքականության հետ։
Հիմնական ցուցանիշները
1. D1 ցուցանիշ Ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը Փողի զանգվածին կազմել է 32.9%՝ 2023 թվականի համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազելով 2.5 տոկոսային կետով։ 2. D2 ցուցանիշ Ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը ռեզիդենտների ընդհանուր ավանդներին և փոխառություններին նվազել է 3.1 տոկոսային կետով՝ հասնելով 38.3%-ի։ 3. D3 ցուցանիշ Ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ցպահանջ ավանդների և փոխառությունների կշիռը ընդհանուր ցպահանջ ավանդներում և փոխառություններում կազմել է 47.7%, ինչը 2023 թվականի փետրվարի համեմատ նվազել է 6.2 տոկոսային կետով։ 4. D4 ցուցանիշ Ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ժամկետային ավանդների և փոխառությունների կշիռը ընդհանուր ժամկետային ավանդներում և փոխառություններում կազմել է 42.3%, նվազելով 5.1 տոկոսային կետով 2023 թվականի համեմատ։ 5. D5 ցուցանիշ Ռեզիդենտներին արտարժույթով տրամադրված վարկերի հարաբերակցությունը ընդհանուր վարկերին նվազել է 2.2 տոկոսային կետով՝ կազմելով 31.4%։ Հայաստանյան բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները շարունակում են ներգրավել ֆինանսական միջոցներ արտերկրից՝ հաճախ արտարժույթով։ Արտարժութային ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով այս միջոցները տեղաբաշխվում են հիմնականում նույն արտարժույթով։***
Այս միտումները վկայում են, որ Հայաստանի ֆինանսական համակարգում արտարժույթով գործարքների ծավալը շարունակում է նվազել, ինչը կարող է նպաստել տնտեսության ընդհանուր կայունության ապահովմանը։ Արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունների անկումը ցույց է տալիս ինչպես բանկային հատվածի, այնպես էլ Կենտրոնական բանկի հետևողական քաղաքականությունը՝ նվազեցնելու ֆինանսական ռիսկերը։ Աղբյուր՝ B24Հետեվեք մեզ սոց-ցանցերում