«Գազպրոմ»-ը «Հյուսիսային հոսքի» հետ կապված նախապայմաններ է դրել արևմուտքի առջև․ РИА Новости
Գազպրոմի համաձայնությունն ընդունելու Կանադայում վերանորոգված տուրբինը ՝ Պորտովայա կոմպրեսորային կայանում տեղադրելու համար, որը գազ է մատակարարում Nord Stream-ով, կախված է Կանադայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԵՄ երկրների ՝ ընկերության դեմ պատժամիջոցներ կիրառելուց հրաժարվելու պատրաստակամությունից։ «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում նման պայման է անվանել գազային կոնցեռնի խորհրդի փոխնախագահ Վիտալի Մարկելովը,- փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նրա խոսքով, կայանի շահագործման համար պահանջվող վեց գազի պոմպակայաններից միայն մեկն է այժմ աշխատում, բացառությամբ «տաք սպասման» տուրբինների։ «Գազպրոմի» թոփ մենեջերն ընդգծել է, որ Siemens-ի շարժիչները ՝ յուրաքանչյուրը 52 մեգավատ հզորությամբ, գազի մղման հիմնական սարքավորումն են։ Դրանց շրջադարձի ժամկետը 25 հազար ժամ է, որից հետո գործարանում անպայման կապիտալ վերանորոգման կարիք ունեն։ Նաև ռուս մատակարարը հրապարակել է փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են գազատուրբինային բլոկների խափանումները, ինչպես նաև Ռոստեխնաձորի հրահանգները ՝ դրանք վերացնելու վերաբերյալ: Ավելի վաղ Մարկելովը նշել է, որ Կանադայում շտկվել է բոլոր առկա անսարքությունների քառորդից ոչ ավելին, իսկ մնացած բլոկների տեղափոխումը վերանորոգման ներկա պայմաններում անհնար է։
«Գազպրոմը» հունիսի կեսերին կտրուկ կրճատեց «Հյուսիսային հոսք»-ով գազի մատակարարումները ՝ բացատրելով, որ չի կարող վերադարձնել տուրբինը վերանորոգման համար: Գերմանական ընկերությունն այդ սարքավորումներն ուղարկել է Կանադա ՝ սպասարկման, որն իր հերթին հրաժարվել է այն վերադարձնել Ռուսաստանին ՝ ավելի վաղ սահմանված պատժամիջոցների ռեժիմի պատճառով։