Huawei-ն իր աշխատակիցներին տեղափոխել է Ռուսաստանից․ «Ведомости»
Սպտ 5, 2022 14:35
Huawei-ի ռուսական ստորաբաժանումն իր աշխատակիցների մի մասին տեղափոխել է Ղազախստան և Ուզբեկստան։ Այս մասին, հղում անելով սեփական աղբյուրներին, հայտնում է «Վեդոմոստի» հրատարակությունը։ Պաշտոնապես ռուսական գրասենյակը շարունակում է աշխատել։
Ենթադրվում է, որ տեղափոխումը սկսվել է 2022 թվականի գարնանը։ Տեղափոխված աշխատակիցների մի մասը չինացիներ են, ովքեր Ռուսաստան են ժամանել տարեսկզբին։ Նրանք նշանակվել են ԱՊՀ երկրների համար պատասխանատու։ Ռուս աշխատակիցները պաշտոնապես գրանցվել են որպես երկար գործուղումների մասնակից։
Նշվում է, որ ԱՊՀ-ն խոստումնալից ուղղություն է Huawei-ի համար եւ որոշ փորձագետներ չինական ՏՏ հսկայի որոշումը ճիշտ են անվանում։ Վեդոմոստիի զրուցակիցները նաև վարկած են առաջարկել, ըստ որի Huawei-ի աշխատակիցների Ռուսաստանի Դաշնությունից հեռացնելը պայմանավորված է չինական ընկերության ՝ ԱՄՆ երկրորդական պատժամիջոցների տակ ընկնելու վա