Էստոնիան կխզի Ռուսաստանի հետ մաքսային համագործակցության պայմանագիրը
Էստոնիայի իշխանությունները հաստատել են մաքսային հարցերում համագործակցության և փոխօգնության մասին Ռուսաստանի հետ համաձայնագիրը կասեցնելու մասին հրամանագրի նախագիծը։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում անելով Նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությանը։
«Կարգը խզում է Էստոնիայի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև մաքսային համագործակցության անժամկետ պայմանագիրը», — ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ: Նշվում է, որ պայմանագիրը կարող է խզվել կողմերից մեկի գրավոր ծանուցման հիման վրա, որից հետո այն կգործի ևս վեց ամիս։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան և Լեհաստանը սեպտեմբերի 19-ից փակում են ռուսաստանցիների մուտքը, նույնիսկ եթե նրանք ունեն վավեր Շենգենյան վիզա։ Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը նույնպես հայտարարել է, որ ԵՄ-ն և Ուկրաինան ստորագրել են մաքսային և հարկային համագործակցության, ինչպես նաև տնտեսության թվայնացման մասին համաձայնագրերի փաթեթ։