Հայտնի է YOUTUBE-ի նոր գործառույթը
YouTube-ը սկսել է կիրառել արհեստական բանականությամբ աշխատող նոր գործառույթ, որը հնարավորություն կտա հակիրճ վերապատմել տեսանյութը՝ նախքան դրա նվագարկումը:
Փորձարկման մասին տեղեկատվությունը նկատել է TechCrunch-ը՝ հղում կատարելով YouTube-ի պաշտոնական էջին:
Գործառույթը ավտոմատ կերպով գեներացնում է հոլովակների կարճ վերապատմումը: Նման հակիրճ տարբերակների համար օգտագործվում են արհեստական բանականության տեխնոլոգիաները,- գրում է HOw2b.am-ը:
Ըստ YouTube-ի՝ գործառույթը հնարավորություն կտա կայքի օգտատերերին իմանալ, թե ինչի մասին է հոլովակը՝ մինչ դրա նվագարկումը: Դա պետք է օգնի «ավելի արագ գտնել հետաքրքիր կամ օգտակար հոլովակներ»:
2023 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ YouTube-ը գործառույթի կիրառման հնարավորություն է տվել օգտատերերի քիչ թվի: Ընկերությունում չեն շեշտել, թե որքան է տևելու թեստավորումը: Եթե փորձարկումը հաջողությամբ ավարտվի, գործառույթը կավելացվի YouTube-ի բոլոր հասանելի տարբերակին:
Արհեստական բանականությամբ աշխատող վերապատմումները դեռևս հասանելի են լինելու միայն անգլերենով: YouTube-ում չեն հստակեցրել, թե կոնկրետ որ տեխնոլոգիան է ստեղծում այդ տեքստերը, սակայն, հավանական է, որ դա անում են այն ալգորիթմները, որոնք ընկած են Google Bard չատ-բոտի հիմքում: