ԱՄՆ-ից ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան ռեկորդային ցուցանիշով նվազել է
ԱՄՆ-ից Ռուսաստան ապրանքների մատակարարումները 2022 թվականի ապրիլին հասել են 2002 թվականից ի վեր ամենացածր մակարդակին ՝ 89 միլիոն դոլար,- գրում է РБК-ն ՝ վկայակոչելով առևտրի վիճակագրությունը։ ԱՄՆ-ից Ռուսաստան ապրանքների ներմուծումն արժեքային արտահայտությամբ ապրիլին կազմել է 89,1 մլն դոլար ՝ մարտի 101,1 մլն դոլարի դիմաց, ինչը ամսվա նոր նվազագույնն է առնվազն 2002 թվականից սկսած, երբ սկսվել են ամսական տվյալների հաշվարկը։
Վիճակագրության համաձայն ՝ ապրիլին Ռուսաստանից ԱՄՆ ապրանքների մատակարարումը մնացել է բավականին բարձր մակարդակում ՝ 2,08 մլրդ դոլար, միևնույն ժամանակ, մինչև 2021 թվականի էմբարգոյի ներդրումը, ռուսական ապրանքների միջին մատակարարումը եղել է ՝ ամսական $2,47 մլրդ։
Պատժամիջոցների պատճառով մեքենաների, նավակների, գյուղտեխնիկայի արտահանումը բազմիցս նվազել է։ Եթե ​​2022 թվականի փետրվարին ԱՄՆ-ից մեքենաներ և սարքավորումներ մատակարարվել են 130 միլիոն դոլարից ավելի, ապա ապրիլին այդ ցուցանիշը նվազել է մինչև 29 միլիոն դոլար, հետևաբար, ընդհանուր առևտրաշրջանառության առումով Ռուսաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերների ցանկում է ԱՄՆ-ն։
Ապրիլի վերջին ՌԴ ԱԳՆ Ասիայի առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Գեորգի Զինովևը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը ակնկալում է մինչև 2024 թվականը Չինաստանի հետ առևտուրը հասցնել 200 միլիարդ դոլարի։ Նրա խոսքով, այժմ տնտեսությունը նոր պայմաններին հարմարվելու շրջան է ապրում, ինչը որոշակի ժամանակ է պահանջում։