Պատժամիջոցների նոր փաթեթով կարգելվի ռուսական ոսկու ներկրումը․ Bloomberg
Եվրամիությունն աշխատում է պատժամիջոցների նոր փաթեթի վրա, որը պատրաստվում է ներառել ռուսական ոսկու արգելքը։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Ինչպես ասվում է հոդվածում, երբ Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ը, Ճապոնիան և Կանադան Լոնդոնում խոսեցին Ռուսաստանից ոսկու ներմուծումն արգելելու պլանների մասին, նրանք ասացին, որ այդ միջոցը «մեծ ազդեցություն» կունենա Ռուսաստանի Դաշնության վրա։
Միևնույն ժամանակ, ոլորտի վերլուծաբաններն արգելքը անվանում են խորհրդանշական, քանի որ հատուկ գործողության մեկնարկից հետո Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցները դե ֆակտո փակել են նրա համար եվրոպական և ամերիկյան շուկաները։
Հրատարակությունը նաև նշել է, որ պատժամիջոցների նոր փաթեթի նախապատրաստումը շարունակվում է, և որոշ երկրներ կպնդեն առաջարկներին հավելյալ միջոցներ ավելացնել։Նրանք հավելել են, որ պատրաստվում են փոփոխություններ կատարել նոր փաթեթում ՝ բացառելով Կալինինգրադ արգելված ապրանքների տարանցման սահմանափակումները։
Ավելի վաղ տնտեսագետ Սալյախուտդինովը կանխատեսել էր մինչև տարեվերջ ոսկու արժեքի աճ ավելի քան մեկ երրորդով։