Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթում կառաջարկվի սահմանափակումներ մտցնել SWIFT համակարգի համար
Բալթյան երկրներն անհրաժեշտ են համարել սահմանափակումներ մտցնել, որոնք կազդեն էներգետիկայի, առևտրի և SWIFT համակարգի վրա։ Եվրահանձնաժողովի համար պատրաստվել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթի համապատասխան առաջարկները, Die Welt-ին տված հարցազրույցում ասել է Էստոնիայի արտգործնախարար Ուրմաս Ռեյնսալուն,- փոխանցում է TACC-ը։
«Մենք, համենայնդեպս, ցանկանում ենք, որ պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթը հնարավորինս շուտ ընդունվի։ Այս հարցի վերաբերյալ մենք արդեն կոնկրետ առաջարկներ ենք ներկայացրել Հանձնաժողովին։ Խոսքը էներգետիկայի, առեւտրի, SWIFT համակարգի հետագա սահմանափակումների, ինչպես նաեւ պատժամիջոցների ցուցակներում էլ ավելի շատ մարդկանց ու կազմակերպությունների ավելացման մասին է»,- ընդգծեց նա։
Ավելի վաղ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը նախազգուշացում էր արել պատժամիջոցների հետևանքների մասին։ Այնպես որ, ըստ նրա, Եվրոպան շուտով լուրջ դժվարությունների կբախվի սահմանափակումների պատճառով։ Բորելն ընդգծել է, որ գազի արժեքը ակտիվորեն բարձրանում է, սակայն Արեւմուտքը պետք է պատրաստ լինի «վճարելու ազատության գինը»։
Արևմտյան պատժամիջոցների պատճառով, որոնք խաթարել են մատակարարման շղթաները, Եվրոպայում էներգակիրների գները բարձրացել են։ Արդյունքում ԵՄ-ն մի քանի տասնամյակների ընթացքում բախվեց ռեկորդային գնաճի։ Նա անդրադարձավ, մասնավորապես, կոմունալ ծառայություններին և ապրանքներին։ Հուլիսին եվրոյի գոտում տարեկան գնաճը գնահատվել է 8,9%, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է։