Հակառուսական պատժամիջոցները հանգեցրել են ԱՄՆ-ում սննդամթերքի գների ռեկորդային աճի․ The Washington Post
Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողությունը հանգեցրել է նրան, որ ԱՄՆ-ում 1980-ականների սկզբից ի վեր  սննդամթերքի գների ռեկորդային աճ է գրանցվել։ Այդ մասին գրում է The Washington Post-ը։
«Շաբաթվա սկզբին Չիկագոյի ապրանքային բորսայում եգիպտացորենի ֆյուչերսները գերազանցել է մեկ բուշելի դիմաց ութ դոլարը, ինչը ռեկորդային բարձր ցուցանիշ էր», — նշում է հրատարակությունը:
Հոդվածում նշվում էր, որ այս իրավիճակը առաջացել է մի քանի պատճառներով։ Թանկացումն առաջին հերթին պայմանավորված էր Ուկրաինայում տիրող իրավիճակով։ Գները բարձրացել են նաև նախորդ տարիներին թռչնագրիպի բռնկման, Կալիֆոռնիայում երաշտի և նյութատեխնիկական ապահովման և մատակարարումների հետ կապված խնդիրների պատճառով:
Բացի այդ, ապրիլի կեսերին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը խոստացել էր մինչեւ ամառ թույլատրել էթանոլի բարձր պարունակությամբ բենզինի վաճառքը, որը պետք է իջներ բենզալցակայաններում։ Սակայն դա բացասաբար կանդրադառնա շրջակա միջավայրի վրա եւ կբերի պարենային ապրանքների գների բարձրացման։
Ապրիլի 26-ին Compact-online-ը գրել էր, որ Ռուսաստանից և Բելառուսից պարարտանյութերի բացակայության պատճառով ամբողջ աշխարհի ֆերմերները չեն կարողանա սերմեր աճեցնել, ուստի կարող է սկսվել «պատմության մեջ ամենամեծ սովը»: Շուկայի փորձագետները համակարծիք էին, որ պարարտանյութերը գրեթե անհասանելի են դարձել աղքատ երկրների համար: