AirportHaber-ը հայտնում է Թուրքիայի կողմից «Ռուսաստանի համար» երկրորդ ավիաընկերության ստեղծման մասին
Թուրքիայի քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը նախնական թույլտվություն է տվել MGA Aviation (Mavi Gök Aviation) ստեղծման համար, -գրում է թուրքական AirportHaber պորտալը։ Այն հաստատվելու է Անթալիայում: Ընկերությունը սկսելու է թռիչքներ իրականացնել դեպի Ռուսաստան, սակայն ապագայում նախատեսում է թռիչքներ կատարել նաև դեպի այլ երկրներ։
Հարթակի տվյալներով ՝ ավիաընկերության նավատորմը կունենա ընդամենը չորս ինքնաթիռ ՝ երկու Boeing 737-900 և երկու Boeing 777, որի ստեղծումը նախատեսվում է ավարտել «կարճ ժամանակում», տեխնիկական, ինժեներական, հաշվապահական, ֆինանսական և լոգիստիկ բաժինները արդեն ձևավորված է, -նշում է AirportHaber-ը։
Սա երկրորդ ավիաընկերությունն է, որը ստեղծվում է Թուրքիայում ՝ ռուս զբոսաշրջիկներին տեղափոխելու համար։ Այսպիսով, ապրիլի կեսերին AirportHaber-ը հայտարարել էր նոր փոխադրողի ՝ Southwind-ի ստեղծման մասին: Հարթակի տվյալներով ՝ դա անհրաժեշտ է «ռուսական շուկան դատարկ չթողնելու և այս երկրից զբոսաշրջիկների հոսքը Թուրքիա չարգելելու համար»։ Այս ավիաընկերության առաջին թռիչքները նախատեսված են մայիսի վերջին։ Southwind նավատորմը բաղկացած է հինգ Airbus ինքնաթիռներից ՝ երեք լայն թափքով և երկու նեղ թափքով:
Ինչպես գրել է Sabah թերթը, նոր ավիաընկերության ստեղծումը պատժամիջոցների պայմաններում ռուսներին Թուրքիա ներգրավելու ծրագրի մի մասն է։ Դրա շրջանակներում, ըստ հրապարակման, իշխանությունները, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են ANEX Tour, Pegas Touristik և Coral Travel տուրօպերատորներին ընդհանուր 300 միլիոն դոլարի վարկ տրամադրելու հարցը: Բացի այդ, ասվում է նյութում, Turkish Airlines-ը համաձայնել է, որ զբոսաշրջային օպերատորներին  թռիչքներում տրամադրվեն 1,5 մլն նստատեղ։ Սպասվում է նաև, որ Ռուսաստանից ևս 500 հազար զբոսաշրջիկ կտեղափոխվեն «Պեգասուս» ավիաընկերություններով և ռուսական ավիաընկերություններով։