S&P-ն և Fitch-ը իջեցրել են Ուկրաինայի արտարժույթի երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշները
Fitch և S&P միջազգային վարկանիշային գործակալությունները իջեցրել են Ուկրաինայի երկարաժամկետ և կարճաժամկետ արտարժույթի վարկանիշները՝ պայմանավորված երկրի արտաքին պարտքի վճարումները մինչև 2024 թվականը հետաձգելու համաձայնությամբ։
Օրինակ, Fitch-ը հետաձգումը դիտարկում է որպես անհանգիստ պարտքի սվոպի (DDE) գործընթաց, և արդյունքում երկրի թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը (IDR) արտարժույթով իջեցվել է C-ից մինչև RD:
Իր հերթին S&P-ն իջեցրել է Ուկրաինայի արտարժույթի վարկանիշը մինչև SD («ընտրովի դեֆոլտ»):
«Հաշվի առնելով վերակազմավորման պայմանները և մեր չափանիշները ՝ մենք համաձայնագիրը դիտարկում ենք որպես խնդրահարույց և հավասարազոր դեֆոլտի», — Reuters-ը մեջբերում է ներկայացուցիչների խոսքերը:
Բացի այդ, S&P-ն իջեցրել է Ուկրաինայի տեղական արժույթի վարկանիշը B-/B-ից մինչև CCC+/C, Fitch-ը պահպանել է համապատասխան վարկանիշը ՝ CCC-:
Այն, որ պարտատերերը պայմանավորվել են սառեցնել Կիևին վճարումները մինչև 2024 թվականը, հայտնի դարձավ օգոստոսի 10-ին։ Ընդհանուր պարտքը կազմում է 19,6 մլրդ դոլար։ Վճարումները հետաձգելու որոշումը Կիևին թույլ կտա պահպանել 5,8 միլիարդ դոլար, որը պետք է վճարվեր պարտքի սպասարկման համար: