Ճապոնական արժույթը վերջին 32 տարում առաջին անգամ իջել է մեկ դոլարի դիմաց 149,2 իենի
Ճապոնիայի ազգային արժույթի փոխարժեքը Տոկիոյի ֆոնդային բորսայում առավոտյան նստաշրջանի ընթացքում ընկել է մեկ դոլարի դիմաց 149,2 իեն։ Նման ցածր նշաձող չի գրանցվել 1990 թվականի օգոստոսից ի վեր, ըստ Տոկիոյի ֆինանսական բորսայի:
Ճապոնական արժույթի փոխարժեքը ԱՄՆ-ի նկատմամբ կազմել է 149,26 իեն մեկ դոլարի դիմաց։ Գնանշումների անկման հիմնական պատճառը եղել են ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (ԴՊՀ) և Ճապոնիայի Բանկի դրամավարկային քաղաքականության տարբերությունները։
Առաջին կարգավորիչը շարունակում է բարձրացնել հիմնական տոկոսադրույքը ` աճող գնաճի դեմ պայքարելու նպատակով: Երկրորդը այն պահում է բացասական մակարդակի վրա։ Թրեյդերների մտավախությունների աճի վրա շարունակում է ազդել նաև ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունը աշխարհի այլ արժույթների նկատմամբ ԱՄՆ դոլարի հետագա աճի վերաբերյալ։
Միաժամանակ, իենի փոխարժեքի նման զգալի անկումը կարող է ճշգրտումներ մտցնել Ճապոնիայի բանկի դրամավարկային քաղաքականության մեջ։ Մասնավորապես, որոշ վերլուծաբաններ ենթադրում են, որ կարգավորող մարմինը ակտիվորեն կգնի ճապոնական արժույթը, որպեսզի փոխի փոխարժեքը դոլարի և աշխարհի այլ առաջատար հաշվառման միավորների նկատմամբ: