Նորվեգիայում մետաղների ու օգտակար հանածոների մեծաքանակ պաշարներ են հայտնաբերվել․ Reuters
Նորվեգիայից հետազոտական ​​խումբը մետաղների և օգտակար հանածոների զգալի պաշարներ է հայտնաբերել երկրի մայրցամաքային բլրի վրա: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը ՝ կառավարությանը հղումով։
Գործակալության տվյալներով ՝ խոսքը 38 մլն տոննա պղնձի, 45 մլն տոննա ցինկի, 24 մլն տոննա մագնեզիումի, 3,1 մլն տոննա կոբալտի և 1,7 մլն տոննա հազվագյուտ հողային ցերիումի մասին է, որն օգտագործվում է համաձուլվածքներում։ Այս բոլոր պաշարները հետազոտողները հայտնաբերել են Նորվեգական և Գրենլանդական ծովերի հեռավոր շրջաններում:
Նաև հայտնաբերվել են այնպիսի հազվագյուտ հողային մետաղների պաշարներ, ինչպիսիք են նեոդիմը, իտրիումը և դիսպրոզիումը, որոնք անհրաժեշտ են հողմային տուրբինների և էլեկտրական մեքենաների շարժիչների արտադրության համար: Միաժամանակ դադարեցվել է դրանց արտադրությունը։ Երկրի իշխանությունները մինչ այդ հորդորել են ուսումնասիրել ծովային կյանքի հետեւանքները, իսկ հետո որոշել հանքանյութերի քանակը, որոնք կարող են արդյունահանվել շրջակա միջավայրի վրա նվազագույն ազդեցությամբ։