Չինաստանի և Ուկրաինայի միջև ապրանքաշրջանառությունը հունվար-հուլիսին նվազել է 46,6%-ով
Չին-ուկրաինական ապրանքաշրջանառության ծավալը հունվար-հուլիսին տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 46,6%-ով ՝ հասնելով 5,79 մլրդ դոլարի,- հայտնել է ՉԺՀ-ի մաքսային գլխավոր վարչությունը (GTU): Այսպիսով, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության կրճատման տեմպերը հունվար-հունիսի համեմատ 4,7 տոկոսային կետով բարձր են ստացվել։ Ինչպես հետևում է չինական մաքսատան հրապարակված տվյալներից, այս տարվա յոթ ամիսների ընթացքում Չինաստանը Ուկրաինա է արտահանել 2,36 միլիարդ դոլարի ապրանքներ և ծառայություններ (անկումը ՝ 49,9 տոկոս)։ Ներմուծումը նույն ժամանակահատվածում նվազել է 44,2%-ով և կազմել 3,43 մլրդ դոլար: Ուկրաինայի դրական մնացորդը Չինաստանի հետ առևտրի ոլորտում հունվար-հուլիսին 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ նվազել է մոտ 22,4%-ով՝ մինչև 1,07 մլրդ դոլար:
Հուլիսին չինական կողմի կողմից Կիևին մատակարարված ապրանքների արժեքը կազմել է 184,26 մլն դոլար, ինչը մոտ 61 տոկոսով ավելի է հունիսի համեմատ։ Անցած ամիս հակառակ ուղղությամբ ապրանքների հոսքը հասել է 42,34 մլն դոլարի ՝ 45%-ով պակաս։ Ըստ GTU-ի վիճակագրության ՝ Չինաստանն իր արտադրության համար հիմնականում գնում է եգիպտացորեն, երկաթի հանքաքար, արևածաղկի ձեթ և կիսաֆաբրիկատներ, ֆերոնիկել, ձավարեղեն, տավարի միս, արույր ՝ ցինկի բարձր պարունակությամբ և ուտելի սոյայի ձեթ։ Չինական հիմնական արտահանումն այս երկիր է տվյալների մշակման ավտոմատ սարքերը, քիմիական մոլախոտերը ոչնչացնողը, արևային բջիջները, պոլիէթիլենային տերեֆտալատը, սմարթֆոնները, պատվաստանյութերը, հեռահաղորդակցության սարքավորումները, սանտեխնիկան և սպառողական էժան ապրանքների մեծ ցուցակը:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, չին-ուկրաինական առևտուրը 2021 թվականին կազմել է 19,30 միլիարդ դոլար ՝ աճելով մոտ 30 տոկոսով: