Հոկտեմբերի երեք շաբաթվա ընթացքում Ռուսաստանում սնանկացել է 930 ընկերություն. «Известия»
Հկտ 31, 2022 14:09
Ռուսաստանի արբիտրաժային դատարանները հոկտեմբերի երեք շաբաթվա ընթացքում ՝ հոկտեմբերի 1-ից հոկտեմբերի 19-ը, գրանցել են իրավաբանական անձանց սնանկության 930 գործ: Այս մասին գրել է «Իզվեստիա» թերթը ՝ վկայակոչելով Pravo.ru-ի Casebook իրավաբանական ծառայության վերլուծաբանների զեկույցը։
Ինչպես նշել է Նիկոլսկայա Քոնսալթինգ իրավաբանական ընկերության գործընկեր Իվան Տեսելկինը, պարտատերերը սովորաբար փորձում են պարտքերի հետ կապված իրավիճակը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով, սնանկության դիմում ներկայացնելը ծայրահեղ միջոց է։ Այսպիսով, դուք կարող եք վերադարձնել պարտքի գոնե մի մասը:
«Հետևաբար, հոկտեմբերի 1-ից, ամենայն հավանականությամբ, սկսել են սնանկության դիմումներ հայտնվել այն ընկերությունների համար, որոնց ֆինանսական վիճակը երկար ժամանակ վատ է եղել», — ասաց Տեսելկինը: Միևնույն ժամանակ, 2021 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 19-ը, ըստ Casebook-ի տվյալների, Ռուսաստանում գրանցվել է 1362 դեպք։ Այս առնչությամբ ՌԴ Ինքնակարգավորվող կազմակերպությունների միության տնօրեն Կիրիլ Նոգոտկովը կարծիք է հայտնել, որ սնանկության մորատորիումը շատ ընկերությունների համար հետաձգել է սնանկացման պահը։